جدیدترین خبرها

  تاریخچه فدراسیون قایقرانی

  قایقرانی در ایران به سابقه بیش از 7 دهه قبل برمی گردد. هفتاد سال پیش با حضور انگلیسی ها در جنوب ایران اولین باشگاه قایقرانی در مسجد سلیمان بوجود آمد. در 50 سال قبل نیز اولین باشگاه بادبانی تحت عنوان یات کلاب در آبادان راه اندازی شد. در اوایل دهه 40 هجری شمسی چند قایق از نوع k1 و k2 وارد ایران شد و در دریاچه سد امیرکبیر (سد کرج) در فاصله 75 کیلومتری شمال غرب تهران به آب انداخته شد. بدین ترتیب اولین پایگاه قایقرانی زیرنظر تربیت بدنی و تفریحات سالم بوجود آمد.
  جنس قایق های اولیه از چوب با پوشش برزنتی و وزن آن ها بالای 20 کیلو برای یک نفره و 24 کیلو برای دونفره بود. از سال 1342 اولین فعالیت رسمی قایقرانی ایران شروع شد و مدیریت آن را یک افسر ارشد نیروی دریایی عهده دار شد. سال 1343 سرهنگ امامی افسر نیروی زمینی و به مدت 3 سال ریاست آن را عهده دار شد. از سال 1347 مهندس امامی ریاست فدراسیون را بر عهده گرفت و تا سال 1357 در این سمت باقی ماند. فعالیت قایقرانی در این سال ها در سد امیرکبیر و بعدها در تالاب انزلی امکان پذیر شد و نیروهای نظامی دریایی، هوایی و زمینی هر ساله مسابقاتی را ترتیب می دادند.
  در سال 1358 فدراسیون قایقرانی با فدراسیون ورزش های آبی شنا، شیرجه و واترپلو ادغام شد. در سال 1362 فدراسیون قایقرانی و اسکی روی آب از فدراسیون مذکور جدا و به طور مستقل کار خود را آغاز کرد. علی قلمسیاه به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد. وی تا سال 1382 هدایت این فدراسیون را بر عهده داشت. در زمان تصدی قلمسیاه در فدراسیون قایقرانی علی مجدآرا، خسرو ابراهیمی نیا و بتول مشرف جوادی به عنان نواب رئیس فعالیت می کردند و جمشید فتحی، فریدون بهرامی و ناصر طالبی در جایگاه دبیری فدراسیون قرار داشتند. در این سال ها قایقرانی به رشته آب های آرام، کانوپولو، آب های خروشان و اسکی روی آب و 13 هیات قایقرانی در سراسر کشور فعالیت می کرد. کسب اولین مدال های قایقرانی در رشته تورینگ توسط محمد نوری و بهزاد عزیزی در مسابقات قهرمانی آسیا در سال 1989(1368) و کسب مدال طلای مسابقات قهرمانی معلولین جهان در سال 2002 از افتخارات دور تصدی علی قلمسیاه در فدراسیون قایقرانی بود.
  در اواخر سال 1382 علی کفاشیان به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب شد و انجام فعالیت های فدراسیون را به خسرو ابراهیمی نیا تفویض اختیار کرد. در ادامه روند کاری فدراسیون نیز مسئولیت به علی مجدآرا سپرده شد.
  در سال 1383 مهندس احمد دنیامالی با حکم ریاست سازمان تربیت بدنی به عنوان سرپرست فدراسیون قایقرانی منصوب شد و پس از برگزاری مجمع با عنوان رئیس سکان هدایت فدراسیون را بر عهده گرفت. در این دوره ابتدا یک برنامه ده ساله توسعه و استراتژیک راه اندازی شد. سه رشته المپیکی بادبانی، روئینگ و دراگون بوت وارد ایران شد. با خرید تجهیزات و امکانات، تاسیس پایگاه های قهرمانی و استعدادیابی در سراسر کشور، استخدام مربیان تراز اول دنیا، برگزاری اردوهای مستمر و از سوی دیگر تزریق منابع مالی و پشتیبانی گام های موثری برداشته شد.
  در دوره ریاست احمد دنیامالی آقایان امینی، محمدصادقی و سهرابیان و خانم ها فرهادی زاد، صبری و غیاثوند به عنوان نواب رئیس و حسن تیمورتاش، غلامرضا امینی و علیرضا سهرابیان نیز در سمت دبیران فدراسیون قایقرانی فعالیت داشتند.

  در بازیهای آسیایی در سال 1385 قایقرانی برای اولین بار توانست مدالی را کسب کند. مدال نقره رضا رئیسی و عباس صیادی در المپیک آسیایی 2006 دوحه آغازی برای کسب 5 مدال رنگارنگ در بازیهای آسیایی 2010 گوانگجو بود. 2 مدال طلای احمدرضا طالبیان و محسن شادی، مدال نقره شاهو ناصری و 2 مدال برنز تیمهای کایاک چهارنفره مردان با ترکیب احمدرضا طالبیان، امین بوداغی، فرزین اسدی و حسین سینکایی و روئینگ چهارنفره بانوان با ترکیب سولماز عباسی، مریم سعیدی، نسیم بن یعقوب و حمیرا برزگر حاصل تلاش قایقرانان در بازیهای آسیایی 2010 بود.
  اما پیش از این در مسابقات قهرمانی زیر 23 سال جهان محسن شادی پس از کسب مدال نقره در رشته روئینگ، در سالهای 2009 و 2010 این عنوان خود را با کسب مدال طلای این رقابتها ارتقاء بخشید.
  در کسب سهمیه المپیک نیز قایقرانان کشورمان موفق عمل کردند. محسن شادی و هما حسینی به عنوان اولین نفرات رشته روئینگ موفق به کسب سهمیه المپیک 2008 شدند.
  احمدرضا طالبیان و آرزو معتمدی نیز در مسابقات کسب سهمیه تهران در سال 2011 برای اولین بار در رشته آبهای آرام جواز حضور در المپیک 2012 لندن را به دست آوردند. این افتخار وقتی ادامه دار شد که محسن شادی و سولماز عباسی در رقابتهای کسب سهمیه المپیک 2012 که در کره جنوبی برگزار شد توانستند سهمیه حضور در این رقابتها را کسب کنند.
  در مسابقات قهرمانی آسیا نیز قایقرانان کشورمان در رشته مختلف موفق به کسب مدالهای رنگارنگ شدند.

  در پایان اردیبهشت ماه سال 1391 وزارت ورزش و جوانان با برکناری احمد دنیامالی از ریاست فدراسیون، سید محمد شروین اسبقیان را که پیش از آن به عنوان مدیرکل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی فعالیت داشت به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب کرد.
  پس از گذشت 3 ماه با برگزاری مجمع انتخاباتی در اول شهریور 1391 به عنوان رئیس فدراسیون قایقرانی انتخاب شد.
  در زمان حضور سید محمد شروین اسبقیان در فدراسیون خسرو ابراهیمی نیا، حسین مطیعی، ریحانه کامیابی و مریم دباغ به عنوان نواب رئیس و غلامرضا امینی و مسعود مهدوی نیا به عنوان دبیر مشغول به کار بودند.
  زمان ریاست اسبقیان در فدراسیون قایقرانی تنها 8 ماه بود چراکه در اوایل اردیبهشت ماه 1392 وی از پست خود استعفا داد و با تصمیم وزیر وقت ورزش و جوانان خسرو ابراهیمی نیا که پیش از این به عنوان عضو هیات رئیسه، نائب رئیس فدراسیون و رئیس کمیته کانوپولو فعالیت داشت، سرپرست فدراسیون قایقرانی شد.
  در دوره سرپرستی وی قایقرانان کشورمان موفق شدند 20 مدال طلا، 13 نقره و 7 برنز را در رشته های آبهای آرام و روئینگ در مسابقات قهرمانی آسیا کسب کنند.
  زمان سرپرستی ابراهیمی نیا نیز در فدراسیون قایقرانی بیشتر از 7 ماه به طول نیانجامید و در اواسط آذرماه 1392 با تدبیر وزارت ورزش و جوانان به منظور برپایی انتخابات سالم احمد گواری به عنوان سرپرست فدراسیون منصوب گردید و حسین مطیعی و مریم دباغ که به عنوان نواب رئیس و مسعود مهدوی نیا که به عنوان دبیر در زمان سرپرستی ابراهیمی فعالیت داشتند همچنان به کار خود در فدراسیون ادامه می دهند.
  پس از ابراهیمی نیا، احمد گواری با حکم وزیر ورزش به عنوان سرپرست فدراسیون قایقرانی منصوب و مامور برگزاری مجمع شد. در بهمن ماه 1392 احمد دنیامالی پس از کسب حداکثر آرا در مجمع انتخاباتی به عنوان رئیس فدراسیون قایقرانی انتخاب شد اما با توجه به حضور همزمان در شورای اسلامی شهر تهران از سمت ریاست فدراسیون کناره گیری کرد.
  در مرداد ماه 1393 پیش از بازیهای آسیایی 2014 اینچئون ناخدا غلامرضا امینی پس از سال ها تجربه در فدراسیون قایقرانی با رای اعضای مجمع به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد و این دوره تاکنون نیز ادامه دارد.

  خط مشی فدراسیون قایقرانی
  هر اندیشه و تفکری برای نیل به اهداف نیازمند یک برنامه ریزی منظم است تا بتواند با عمل به آن و درچارچوب قوانین و اعتقادات اجتماعی به اهداف خود دست یابد. نگاه، بینش و اندیشه فدراسیون قایقرانی آن است که به رشد بالنده ای دست یابد و به یک قدرت قایقرانی در سطح آسیا و جهان تبدیل شود. فدراسیونی که در عین حال بتواند در توسعه ورزش قایقرانی در سطح آسیا پیشرو و موثر باشد. رسالت و استراتژی فدراسیون برای دستیابی به این هدف، توسعه همگانی این ورزش در سطح کشور و قاره کهن آسیا است.استفاده بهینه از دانایی و توانایی مربیان کاربلد، آموزش علاقه مندان به ورزش قایقرانی و استفاده از پیشنهادها راهکارهایی است که که فدراسیون می کوشد با بهره گیری از آن ها به اهداف خویش دست یابد.
  فرهنگ عامل بودن ، سرعت عمل به همراه دقت و اعتقاد به تغییر بهینه و دوری از سکون باید در ورزش جایگزین اندیشه های فرسوده و راکد شود. بی تردید این فرهنگ پیشرو در کنار داشتن مهارت های فنی و تخصصی مناسب و برنامه ریزی دقیق رمز موفقت ماست.

  نگاه به آینده
  قایقرانی در ایران به سرعت رو به گسترش است. فدراسیون قایقرانی با بهره گیری صحیح از منابع و نیروی انسانی در پی دستیابی به اهداف عالیه ورزش می باشد که همانا توسعه ورزش همگانی و قهرمانی است. اعضای هیات رئیسه فدراسیون در حال حاضر متشکل از افرادی است که در حوزه های علمی و مدیریتی ورزش کشور دارای سابقه کار می باشند. نگاه هیات رئیسه به آینده ورزش قایقرانی در زمینه های گسترش و توسعه پایدار از طریق استعدادیابی و نفوذ این ورزش به باشگاه ها، آموزشگاه ها و مراکز آموزشی و ایجاد یارانه برای تمرینات طبقه کم درآمد و در بعد قهرمانی به کارگیری حداکثر توان علمی ورزشی و پزشکی کشور و پیش رفتن به سوی دستاوردهای قهرمانی است.
  در نهایت با توسعه همه جانبه و پایدار، همراه با توسعه جامعه ورزش، فدراسیون قایقرانی توسعه ورزش همگانی را مدنظر قرار داده است