جدیدترین خبرهانسخه چاپي ارسال به دوست


تلاش کمیته روان شناسی فدراسیون قایقرانی برای آماده سازی روانی قایقرانان

کمیته روان شناسی فدراسیون قایقرانی به همت دکتر خسرو حمزه با حمایت رئیس فدراسیون با یک رویکرد علمی از اردیبهشت ماه نود شش تشکیل شد. هدف اصلی تشکیل این کمیته حمایت از تیم‌های ملی شرکت کننده این فدراسیون در بازیهای آسیایی اندونزی ۲۰۱۸ بوده است که البته مورد حمایت مرکز روانشناسی آکادمی ملی المپیک هم قرار گرفت و با هماهنگی صورت گرفته چهار تن از روان شناسان ورزش کشورمان (آقایان مجتبی تاج محمدی و میلاد اسماعیلی و خانم ها پریسا راکعی و سارا شعبانی ) در تیم‌های ملی روئینگ و کایاک و کانو دختران و پسران شروع به همکاری کردند.
دکتر خسرو حمزه رئیس کمتیه روان شناسی فدراسیون قایقرانی در خصوص تشکیل این کمیته گفت: در طی این پنج ماه روان شناسان در تمامی ارودهای تیم های ملی در کنار ورزشکاران حضور داشته و با حمایت مثبت کادر فنی این تیم ها، جمعا بیش از ۹۶۰ ساعت خدمات تخصصی به ورزشکاران و مربیان تیم‌های ملی ارائه کردند.
وی ادامه داد: فعالیت این کمیته با نزدیکتر شدن به المپیک آسیایی با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد و با توجه به برنامه های تعیین شده کادر فنی و متناسب با نیاز ورزشکاران و مربیان تا رسیدن به بازیهای آسیایی دنبال می شود و امیدواریم که همچون مسابقات آسیایی روئینگ که در شهریور ماه همراه با موفقیت بی نظیر قایقرانان خوب کشورمان بود، در سال آینده در بازیهای آسیایی هم شاهد توفیق قایقرانان خوب کشورمان باشیم.
رئیس فدراسیون قایقرانی به عنوان حامی اصلی تشکیل کمیته روان شناسی در فدراسیون، عامل آمادگی روانی را هم تراز آمادگی جسمی برای ورزشکاران می داند.
غلامرضا امینی در این باره اظهار داشت: همواره اعتقادم این بوده که ورزشکاران علاوه بر آمادگی جسمی و تکنیکی باید از نظرات دیگر مثل تغذیه و آمادگی روانی شرایط مناسبی داشته باشند.
وی افزود: با این هدف با تلاش دکتر حمزه کمیته روانشناسی در فدراسیون تشکیل شد و ایشان برای هر کدام از تیم ها به طور مجزا روانشناس اختصاصی در نظر گرفتند. البته هدف اصلی بازیهای آسیایی و در کل مباحث روانی به زمان نیاز دارد اما در همین مدت کوتاه خصوصا در مسابقات روئینگ آمادگی روانی بالای بچه ها نقش خود را نشان داد و به گمان من علاوه بر کیفیت کادر فنی و تلاش بچه ها، بالا بودن روحیه آن ها نیز موجب کسب این موفقیت شد.
امینی تاکید کرد: حتما فعالیت این کمیته با رویکرد تخصصی و علمی ادامه خواهد داشت و جا دارد از تلاش های روانشناسان و خصوصا دکتر حمزه به عنوان مسئول کمیته و همچنین کمیته ملی المپیک برای حمایت از این اقدام تشکر داشته باشم.
در کنار تلاش کمیته و حمایت مسئولین فدراسیون مربیان و ورزشکاران نیز از فعالیت کمیته روان شناسی رضایت دارند. ایشان ایجاد انگیزه بالا برای انجام تمرینات سخت و روحیه شاداب خود را مدیون تلاش های روان شناسان تیم ها می دانند.
قریب به اتفاق کارشناسان در تفسیر نتایج تیم ملی روئینگ در مسابقات قهرمانی آسیا در تایلند، موفقیت این تیم را که پس از سال ها با کسب 8 مدال رنگارنگ رخ داد، نقش تیم روان شناسی و آمادگی بالای روانی ورزشکاران را بسیار تاثیرگذار ارزیابی می کنند.
سولماز عباسی مربی تیم ملی روئینگ در خصوص این موفقیت می گوید: روان شناسان تیم های ملی مردان و بانوان در تمام زمان تمرینات در سد ابهر در کنار ما بودند.
وی ادامه داد: باید بگویم تمرینات جیوگا بسیار سخت و طاقت فرسا بود و شاید اگر تلاش روان شناسان در کنار تیم نبود، بچه ها در خیلی موارد کم می آوردند اما انگیزه و تلاش بالا باعث شد که حتی در بالاترین فشار هم تمرینات به صورت کامل و بدون نقص انجام شود.
عباسی خاطرنشان کرد: به هر حال ورزشکاران به دور از خانواده در شرایط تمرینی سختی قرار داشتند و واقعا به حمایت نیاز بود و تیم روان شناسی باعث شد تا با تیمی بسیار حرفه ای که از شرایط روحی و جسمی در بالاترین سطح آمادگی بود، عازم مسابقات شویم.
در کنار مربیان ملی پوشان روئینگ نیز مهارت روانشناسان در ایجاد آمادگی روانی خود را بسیار بالا می دانند.
مریم امیدی پارسا که با کسب 2 مدال طلا و یک نقره بیشترین مدال را در بین پاروزنان شرکت کننده در مسابقات قهرمانی آسیا بدست آورد، اهمیت آمادگی روانی را در رشته روئینگ بسیار مهم می داند.
وی تشریح کرد: خانم راکعی مهارت بسیار بالایی در میزان آمادگی ما داشت و ارتباط خوبی که با همه بچه ها گرفته بود و آموزش انجام تکنیک های مختلف موجب شده بود که بتوانیم با انگیزه و آرامش خاصی تمرینات خود را دنبال کنیم.
امیدی پارسا تصریح کرد: باید از حمایت های رئیس فدراسیون در خصوص تشکیل کمیته روان شناسی تشکر کنم چرا که نقش بسیار مهمی در کسب موفقیت های ما داشته است.
مجتبی شجاعی دیگر ملی پوش روئینگ معتقد است: با اضافه شدن میلاد اسماعیلی روانشناس به تیم که همزمان با حضور جیوگا بود، عملکردم بسیار بهبود پیدا کرد و اینکه تلاش هایم به ثمر می نشیند را کاملا حس می کردم.
وی افزود: امیدوارم این روند ادامه داشته باشد و برای بازیهای آسیایی بتوانیم از حمایت و کمک های روان شناسان بهره ببریم.
یکی از نکات مثبت فعالیت کمیته روان شناسی، دارا بودن تیم اختصاصی برای همه تیم ها بود و هر کدام از تیم ها به طور مجزا در بخش بانوان و آقایان با روان شناس اختصاصی خود کار کرده اند.
در رشته آبهای آرام که کمتر از 10 روز دیگر در مسابقات قهرمانی آسیا در شانگهای چین شرکت خواهد کرد، سارا شعبانی در بخش بانوان و مجتبی تاج احمدی در بخش مردان در کنار تیم ها حضور دارند.
هدیه کاظمی ملی پوش کایاک بانوان ارتباط راحت و پیگیری زیاد روان شناس تیم را از نکات مثبت او ارزیابی و بیان کرد: روان شناس تکنیک های مختلف را به ما آموزش داد و با صرف وقت زیاد کمک شایانی به بالارفتن انگیزه و تمرکزمان برای انجام تمرینات داشت.
وی در این باره گفت: قهرمانی در ورزش حرفه ای نیازمند فاکتورهای مختلفی است که آمادگی روانی یکی از مهمترین آن ها است.
فرزین اسدی قایقران تیم کایاک مردان نیز روانشناس تیم خود را یکی از مشاوران مهم خود می داند و نقش او را در میزان آمادگی و انگیزه بالایش بسیار موثر ارزیابی می کند.
اسدی می گوید: تاج محمدی همیشه همراه ما است و پیگیرانه مسائل ما را بررسی و دنبال می کند و اینکه شخصی با این میزان حمایت در کنارت حضور داشته باشد، انگیزه ام را بسیار بالا برده است.
به هر صورت کسب نتایج درخشان و بازخورد مناسب فعالیت ها و نظرات مثبت همه تیم ها، ورزشکاران، مربیان و مسئولین فدراسیون باعث شده که کمیته روان شناسی در حال حاضر نقش بسیار مهمی را در برنامه آتی قایقرانی ایفا کند. امیدواریم با حمایت مسئولین و تلاش همه بخش های فدراسیون در آینده شاهد موفقیت های بیشتر قایقرانی کشورمان در میادین بین المللی باشیم.

 

 


١٤:٤١ - يکشنبه ١٦ مهر ١٣٩٦ عدد : ٦٣١٥ تعداد نمایش : 241خروج