صفحه اصلي|نقشه سايت
دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨اخبار
آخرين اخبار:
جستجو
آمار بازدید کنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 8394
بازدید کنندگان امروز: 165
کل بازدیدکنندگان: 12167396
بازدیدکنندگان آنلاین: 18
زمان بارگزاری صفحه: 0/2031 ثانيه
ساعت
اوقات شرعی
آب و هوا
weather.ir is down

اتوماسیون اداری 

 
 
 
 
قوانين

                                                  فدراسیون جهانی قایقرانی

موضوع:

                                                                       قوانین مسابقات کانوپولو

1- هدف :

هدف از مسابقات کانوپولو، یک بازی توپی رقابتی (مسابقه ای) بین دو تیم متشکل از پنج نفر بازیکن می باشد.همچنین در این مسابقات بازیکنان بر روی یک منطقه ای کاملاً معلوم  و مشخص  و از طریق پارو زدن با قایق های پولوکایاک (polo kayak) سعی در امتیاز آوردن و گل زدن به تیم حریف و در واقع تیم برنده در یک بازی، آن تیمی است که تعداد گل های بیشتری را به ثمر رسانده باشد.

2- مسابقات بین المللی (جهانی) :

 کلیه مسابقاتی که به عنوان مسابقات بین المللی اعلان می گردد، بر اساس قوانین و مقررات ICF خواهند بود. همچنین چنانچه مسابقاتی از جانب فدراسیون های ملی و یا باشگاه های آنان تدارک دیده شود و برای شرکت در این مسابقات، تیم هایی نیز از کشور های خارجی دعوت شوند، آنان به عنوان مسابقات بین المللی قلمداد می گردند. مسابقات بین المللی می بایست حداقل توسط یک مقام معتبر که دارای کارت رسمی معتبر در رشته کانوپولو است کنترل گردد.ضمناً رده های مسابقاتی رسمی به رسمیت شناخته شده از جانب ICF به قرارذیل می باشد:

-         مردان

-         زنان

-         زیر 21 سال مردان

-         زیر 21 سال زنان

-         Master men

 

-         Master women

 

 مسابقات مختلط  به طوری که رقابت کنندگان زن و مرد یا در مسابقه مشابه و یا در یک رده با همدیگر به رقابت بپردازند نیز مجاز  شمرده نمی شود. یک بازیکن احتمال دارد در یک مسابقه (رقابت) فقط در یک رده بازی کند. هرگاه اسم یک بازیکن در فرم درخواست نامه نهایی فهرست شده باشد این اجازه را دارد که در مدت زمان یک ساعت قبل از شروع مسابقه ( one hour prior ) جهت تغییر آن اقدام نماید. ولی آن بازیکن ممکن نیست که در هیچ رده ای برای هیچ تیم دیگر در آن مسابقه بازی کند. برای آن دسته از مسابقاتی که کمیته برگزاری قادر به اعمال کامل قوانین و مقررات کانوپولو نیست، احتمال دارد تنوع قوانین در فصل دوم انجام گیرد.

3- رقابت کنندگان:

   فقط اعضاء باشگاه ها با انجمن های وابسته به یک فدراسیون عضو ICF ، حق شرکت در مسابقات بین المللی را دارند. یک شرکت کننده (ورزشکار) همیشه اجازه دارد تا به صورت انفرادی در مسابقات جهانی شرکت نماید. اما در هر حال می بایست مجوز ویژه فدراسیون ملی خود را (مذکر مونث) بدست آورد. یک شرکت کننده چنانچه بتواند مجوز فدراسیون اصلی خود را (مذکر- مونث) بدست آورد، احتمال دارد از سوی یک فدراسیون خارجی که در آن کشور سکونت دارد شرکت نماید. این مجوز باید     تا قبل از مورخه 30 نوامبر  و سال جدید به دفتر ICF و یک کپی از آن نیز به ریاست کمیته مربوط ا رسال گردد. اگر شرکت کننده فوق (مذکر مونث) دو سال و یابیشتر از این مدت را در این کشور خارجی سپری کرده باشد دیگر اخذ مجوز از فدراسیون اصلی او چندان ضرورتی ندارد. یک شرکت کننده امکان ندارد در رشته قایقرانی، برای بیشتر از یک فدراسیون در هر تقویم سال شرکت کند. البته این قانون برای آن دسته از شرکت کنندگانی که کشور اصلی خود را (مذکر- مونث) ترک و در کشوری دیگر سکونت دارند اعمال  نمی شود. در این حالت او (مذکر- مونث) می تواند بدون اینکه به مدت 2 سال در انتظار باشد، برای فدراسیون جدید خود (مذکر- مونث) در مسابقات شرکت نماید.اولین سالی که یک رقابت کننده   زیر 21 سال می تواند در مسابقات شرکت نماید، سالی است که برابر با پانزدهمین سال تولد او باشد. همچنین آخرین سالی که همین شرکت کننده می تواند در این مسابقات شرکت نماید سالی است که همزمان با بیست ویکمین سال تولد اوباشد. اولین سالی که یک رقابت کننده Master می تواند در مسابقات شرکت نماید سالی است که همزمان با سی و پنجمین سال تولد او باشد. همچنین این رده های سنی  در پنج گروه سالی تفکیک شده اند یعنی 35 سال الی 39سال و 20 سال الی 22 سال، 25 سال الی 49سال و ... آخرین سالی که همین رقابت کننده می تواند در مسابقات شرکت نماید سالی است که آن سال همزمان   با جشن تولد او باشد. کلیه اسناد و مدارک فرد شرکت کننده از قبیل پاسپوت، می بایست در زمان مسابقه جهت تأیید و تصدیق جایگاه و موقعیت او در دسترس باشد.

4- تقویم مسابقات بین المللی: 

  قبل از مورخه اول اگوست هر سال، کلیه فدراسیون های ملی یک کپی از برنامه های پیشنهادی مسابقات بین المللی جهانی برای سال آتی خود را به دفتر ICF و یک کپی دیگر را به ریاست کمیته مربوط ارسال خواهد داشت. احتمال دارد فدراسیون ها تا مورخه 30 سپتامبر به تکمیل و یا اصلاح این تقویم بپردازند. بعداز این تاریخ تقویم ضمن بررسی نهایی منتشر خواهد گردید.

 

                                                     سازماندهی مسابقات

 

1- نحوه مکاتبات :                    

  کلیه مکاتبات باید از طریق مکتوب ( نامه- فکس- میل- تلگرام- تلکس و ... ) انجام گیرد. همچنین آن دسته از مکاتبات که از طریق شفاهی انجام می گیرد بعداً می بایست از طریق مکتوب ارسال گردند. ضمناً به دلیل امکان مغایرت اطلاعات ، اطلاعات به همراه عنوان و امضاء در اولویت خواهد بود.

2- دعوتنامه ها :

  یک دعوتنامه برای مسابقات بین المللی حداقل 12 هفته قبل از مسابقات که شامل اطلاعات ذیل خواهد بود ارسال می گردد:

-         نوع رقابت

-         رده های مسابقات

-         برنامه پیشنهاد شده با سیستم قرعه کشی مسابقات و یا تعداد بازی های هر تیم

-         باشگاه ها یا فدراسیون های دعوت شده جهت اعزام تیم ها

-         تعداد تیم های دعوت شده از هر باشگاه یا فدراسیون برای هر رده (دسته)

-         انجام مراحل حذف یا انتخاب برای کاهش تعدادتیم های حاضر در مسابقات جهت رسیدن به تعداد مورد نیاز

-         زمان و مکان مسابقات

-         جزئیات مربوط به محل مسابقات (به عنوان مثال ازلحاظ سرپوشیده یا سربازبودن این اماکن)

-         شهریه شرکت در مسابقات

همچنین این دعوتنامه شامل یک فرم اولیه شرکت با مشخصات ذیل خواهد بود:

-         آدرسی که مشخصات هیات نمایندگی شرکت کنندگان می بایست بر اساس آن ارسال گردد.

-         آخرین تاریخ  و زمان فرم های شرکت از لحاظ اعلان مشخصات هیات نمایندگی، اعلان لیست نهایی تیم ها واعلان لیست بازیکنان

-         اطلاعات درباره محل سکونت همراه با دعوتنامه ( البته چنانچه امکان داشته باشد ) باید ارسال گردد.

-         اطلاعاتی در زمینه میزان پیشرفت، مشخصات فرم های شرکت دریافت شده

3- فرمهای شرکت در مسابقات :

  فدراسیون های ملی می بایست درخواست نامه های اولیه برای شرکت تیم های ملی را تأیید نمایند. همچنین باشگاه ها می بایست درخواست نامه های اولیه برای شرکت تیم های باشگاهی و ایالت     برای تیم های ایالتی را تأئید کنند کمیته برگزاری می بایست درخواست نامه های اولیه برای شرکت در مسابقات را حداقل 8 هفته قبل  ا ز مسابقات دریافت دارد. آن دسته از درخواست نامه های شرکت که با تأخیر همراه باشند نمی تواند پذیرفته شود. یک درخواست نامه اولیه برای شرکت در مسابقات ، برای هیأت نمایندگی شرکت کنندگان و کلیه تیم های شرکت کننده در هیأت نمایندگی شامل موارد ذیل می باشد:

-         نام باشگاه یا فدراسیونی که هیأت نمایندگی ورزشکاران به آن تعلق دارند

-         اسم کامل و مشخصات تماس سرپرست هیأت نمایندگی

-         اسامی هر یک ازتیم ها

-         رده ای که هر یک از تیم ها قصد دارند تا در آن شرکت نمایند

-      جائیکه شرکت یک تیم مشروط به پذیرش فرم شرکت تیم دیگری است. این مسئله می بایست به صورت واضح در فرم درخواست نامه شرکت در مسابقات مشخص گردد.

 

  فدراسیون های ملی می بایست درخواست نامه های نهایی برای شرکت تیم های ملی را تأیید کنند. همچنین باشگاه ها نیز می بایست درخواست نامه های نهایی برای شرکت تیم های باشگاهی و ایالت نیز برای تیم های ایالتی را تأیید نمایند. کمیته برگزاری مسابقات می بایست درخواست نامه های نهایی برای شرکت در مسابقات را حداقل 4 هفته قبل از مسابقات دریافت دارد. آن دسته از درخواست نامه های شرکت که با تأخیر همراه باشند پذیرفته نمی شوند. همچنین یک فرم درخواست نامه نهایی برای شرکت در مسابقات برای هیأت نمایندگی و همه تیم های شرکت کننده در هیأت نمایندگی، حداقل شامل موارد ذیل می باشد:

-         اسم کامل و مشخصات تماس سرپرست هیأت نمایندگی

-         مشخصات سرپرستان تیم و سایر مقامات تیمی

-         شهرت ( اسم خانوادگی ) اسم اول و عملکرد (کارکرد)

-         مشخصات بازیکنان،نام خانوادگی، نام، تاریخ تولد، جنسیت و شماره بازیکن

-         مشخصات شناسایی تیم ها - رنگ ها

-         اسامی و صلاحیت داورانی که این هیآت نمایندگی را همراهی خواهند نمود.

   کمیته برگزاری می بایست در طی 48 ساعت از دریافت درخواست نامه ها، درخواست نامه های نهایی برای شرکت در مسابقات را اعلان دارد. همچنین هرگونه مشکلاتی در ضمینه درخواست نامه های نهایی برای شرکت در مسابقات می بایست دراین زمان مشخص گردد.

  انصراف از شرکت یا درخواست نامه برای شرکت در مسابقات در هر زمانی پس از خاتمه زمان معین درخواست نامه ها برای شرکت، پایان یافته تلقی می گردد. کمیته برگزاری مسابقات می تواند یک مبلغ شرکت در مسابقات را درخواست کند. هزینه های شرکت در مسابقات برای بار اول که درخواست نامه ها پذیرفته شده اند قابل استرداد نمی باشند، ولی اگر تیم ها نتوانند در مسابقات حضوربهم رسانند، درخواست نامه های شرکت در مسابقات آنها رد و هزینه های شرکت در مسابقات استرداد خواهد گردید. ضمناً کمیته مسابقات نیز می بایست تغییرات حاصل شده در درخواست نامه های نهایی برای شرکت در مسابقات را حداقل یک ساعت قبل از شروع مسابقات دریافت دارد.

4- مشخص نمودن رده ها :

 اگر تعداد تیم های شرکت کننده برای یک رده بسیار اندک باشد، درخواست نامه های تیم ها برای شرکت در آن رده، به یک رده دیگر منتقل می گردد. البته قابل ذکر است که این مسئله فقط می تواند براساس دستورالعمل ها  بر روی درخواست نامه های تیم ها برای شرکت در مسابقات ویا براساس قابلیت بازیکنان برای رده جدید اعمال گردد. همچنین اگر تیم ها نتوانند بدین صورت در مسابقات شرکت نمایند، درخواست نامه های شرکت آنان رد خواهد شد.

5- انتخاب فرم های شرکت در مسابقات :

  اگر تعداد تیم های شرکت کننده در مسابقات بیش از تعدادی باشند که اسکان داده می شوند، آنگاه با توجه به رده های اجرا شده و حداکثر تعداد تیم ها، کمیته برگزاری (مسابقات)، سیستم عادلانه ای را برای مشخص نمودن تعداد تیم هایی که در هر رده شرکت می کنند به کار خواهد گرفت.

6- صلاحدید پذیرش:

  پذیرش یا عدم پذیرش نهایی یک فرم شرکت در مسابقه می بایست طی مدت 48 ساعت از اتخاذ این تصمیم اعلان گردد. همچنین این مسئله نباید از سوی کمیته برگزاری مسابقات، دیرتر از 10 روز به طول بینجامد. ضمناً کلیه ارسال کنندگان فرم های شرکت در مسابقات، تیم ها را از این مسئله که آیا فرم شرکت در مسابقه آنها در مرحله نهایی پذیرفته شده یا خیر، آگاه خواهند نمود، البته آن دسته از تیم ها که فرم شرکت در مسابقات آنها پذیرفته نشده است، توضیحاتی را درباره مراحل انتخاب این فرم ها دریافت خواهد نمود.

7- سیستم و محدودیتهای برنامه:

یک مسابقه بین المللی بیشتر از هفت روز متوالی به طول خواهد انجامید. برای مسابقات دوره های مقدماتی ممکن است بیش از یک محل به کار گرفته شود. همچنین بازی ها در گروه های مقدماتی یا میان مرحله ای می بایست در یک محل برگزار گردد. ضرورتی ندارد که یک تیم در یک روز در بیشتر از یک محل مسابقه دهد. ضرورتی ندارد که یک تیم در یک روز در بازی های جداگانه  و در مدت زمان بیش از          9 ساعت مسابقه دهد. ضرورتی نداردکه یک تیم اولین بازی روز خود را در کمتر از مدت زمان 12 ساعت از آخرین بازی روز قبل خود انجام دهد. ضرورتی ندارد که یک تیم در یک روز بیش از تعداد 6 مسابقه انجام دهد. ضرورتی ندارد که یک تیم در مدت زمان 4 ساعت، بیش از سه مسابقه انجام دهد. ضرورتی ندارد که یک تیم پس از اتمام بازی قبلی خود، یک مسابقه را در مدت زمان کمتر از نیم ساعت انجام دهد. یک تیم باید حداقل یک بازی را در یک روز و قبل از انجام مسابقه در فینال اصلی برگزار نماید.

8- سیستم مسابقه:   

یک مسابقه بین المللی درهر رده، می تواند در یک و یا مراحل مختلف برگزار گردد. در مراحل مقدماتی نحوه شرکت تیم ها درهر رده در گروه های مساوی و یا تقریباً مساوی تقسیم بندی خواهد شد. همچنین این مسئله که کدام تیم ها، در کدام گروه های مراحل مقدماتی اختصاص یابند به شیوه ذیل عمل خواهد شد.

-         از طریق تضمین دادن به تیم های قویتر و ضعیفتر که آنها به طور مساوی در گروه ها تقسیم     می شوند.

-        از طریق تضمین دادن به تیم های شرکت کننده از یک فدراسیون ، اینکه آنها در مراحل اولیه مسابقات همدیگر را حذف نخواهند کرد.   

در یک مسابقه با بیش از یک مرحله، کلیه تیم های حاضردر یک گروه، حداقل یکبار و بر اساس سیستم لیگ با یکدیگر بازی خواهند کرد. پس از اتمام این مرحله تیم ها بر اساس نتایج خود در هر گروه امتیازبندی می شوند. آنگاه دو و یا چند تیم برتر هر گروه به دور دوم و یا بعدی مسابقات راه خواهند یافت. در مرحله دوم، که میان مرحله ای نامیده می شود در کلیه مسابقات ضرورت ندارد و صرفاً این مرحله هنگامی که تعداد زیادی از تیم ها در یک رده حضور دارند و برای تقسیم تعداد   بازی ها برای هر دوره انجام می گردد. تیم های گروه میان مرحله ای که از مرحله مقدماتی صلاحیت لازم را کسب نموده اند احتمال دارد به گروه هایی تقسیم گردند و آنگاه هر گروه بر اساس سیستم لیگ و یا سیستم knockout جهت صعود به مرحله سوم مسابقه می دهند. در مرحله دوم که مرحله فینال های حذفی نامیده می شود، تیم ها به صورت سیستم (از رده خارج نمودن یکدیگر) مسابقه می دهند، ازاین رو تیم ها    به تدریج و    تا باقی ماندن تعداد دو تیم جهت بازی با یکدیگر در فینال اصلی و برای معین نمودن تیم برنده حذف         می گردند.

9- موقعیت ها و امتیازات لیگ:

معمولاً در مسابقات از سیستم مناسبی برای تیم های شرکت کننده در مسابقات استفاده می گردد.

این سیستم های مسابقه ای بر اساس (لیست سیستم های بازی) برای هر رده از مسابقه انتخاب می گردند، بدین معنی که هر تیمی در هررده به طور متوسط به اندازه تیم های دیگر در رده های دیگر بازی     خواهند کرد.

10- موقعیت ها و امتیازات لیگ:

در مسابقات مراحل مقدماتی و میان مرحله ای لیگ، مراحل ذیل جهت قرار گرفتن در گروه، پس از اتمام کلیه بازی ها برای گروه انجام خواهد شد: اگر یک تیم از یک بازی و یا مسابقه عدم صلاحیت شود، در این صورت کمیته مسابقات بهترین اقدام را در این زمینه انجام خواهد داد. تیم های حاضردر یک گروه بر اساس تعداد امتیازاتی که هر یک ازآنها در بازی های لیگ کسب نموده اند، امتیاز بندی خواهند شد      و تیمی که بالاترین امتیاز را کسب کرده در رتبه اول قرار می گیرد. همچنین به تیمی که برنده می شوند نمره 3، به تیمی که مساوی می کند نمره 2 و به تیم بازنده نمره 1 تعلق می گیرد. ضمن اینکه به تیمی که یک بازی را ازدست می دهد نمره 0 داده می شود. زمانیکه دو یا سه تیم تعداد امتیازات برابری را کسب نموده اند آنها بر اساس مراحل ذیل امتیازبندی خواهند شد:

-         اختلاف گل

-         تعداد کل گل های به ثمر رسیده

-         نتایج بازی بین دو تیم در آن گروه

-         درصد گل

-         چنانچه امکان داشته باشد(مسابقه حذفی)

-         اگر امکان داشته باشد ضربات پنالتی

11- ارتقاء به مراحل بعدی:   

سیستم مسابقه ای در نظر گرفته شده برای هررده، در واقع تعداد تیم های هر یک از گروه ها را که  به مرحله میانی و آن دسته از تیم هایی را که به صورت مستقیم به مراحل فینال حذفی راه پیدا کرده اند    را بر اساس تعداد تیم های حاضر در هر رده و تعداد بازی های اختصاص یافته برای هر رده، مشخص     می نماید.

12- مسابقه ای اضافه برای تعیین برنده:

زمانیکه یک مسابقه در مدت زمان وقت معمول مساوی می شود و نتیجه آن بازی نیز ضروری است، سیستم ذیل برای مشخص نمودن نتیجه اجرا می گردد:

-      قانون گل طلایی در وقت اضافی، البته پس از یک مسابقه اضافی برای تعیین برنده                    (در مسابقات مساوی) و در بازی های به جز فینال اصلی برای یک رده.

-     قانون گل طلایی نامحدود در وقت اضافه (فصل 3، بند 46-2) جهت مشخص نمودن نتیجه فینال اصلی برای یک رده. ضمناً چنانچه به دلیل محدودیت های برنامه ای لازم باشد تا از تعداد مراحل ذکر شده کاهش یابد، این مسئله می بایست قبل از آغاز بازی به دو تیم اعلان گردد.

13- برنامه:   

برنامه مسابقات قهرمانی، حداقل دو هفته قبل از آغاز مسابقات ارسال خواهد گردید. همچنین برنامه بازی ها پس از اتمام قرعه کشی مشخص می گردد و آنگاه از سوی کمیته برگزاری مسابقات بجز در شرایط استثنایی قابل اجرا است. هرگونه تغییرات در برنامه ها بجز در حالت داشتن مجوز از کمیته مسابقات، امکان پذیر نمی باشد. البته این تغییرات می بایست به صورت مکتوب به کلیه سرپرستان  نماینده ها و به سرپرستان تیم ها، اطلاع داده شود.

14- محوطه مسابقه:

براساس قوانین محوطه های ذیل برای اجرای مسابقات مناسب می باشند:

منطقه بازی:

بر اساس آنچه در قوانین بازی تعریف گردیده است، این منطقه فقط برای بازیکنان در بازی و          بلا فاصله قبل از بازی برای گرم کردن بازیکنان در نظر گرفته شده است. تابلوی امتیازات نیز به صورت واضح و مشخص امتیازات را برای بازیکنان نشان خواهد داد. اگر تابلوی امتیازات دارای ساعت باشد باید در خط میانی و چنانچه دو عدد تابلوی امتیازات وجود داشته باشد آنها باید در یک موقعیت برابر یعنی      یا در انتهای زمین بازی و یا اینکه هر دو در خط میانی قرار گیرند.

منطقه تعویض:

این منطقه، منطقه ای در خارج از محوطه است البته آن یا در پشت خط دروازه و یا در حوالی یک سمت نزدیک به منطقه دروازه می باشد.این منطقه به طور کلی برای آندسته از بازیکنان تعویضی است که قصد شرکت در بازی را دارند.

منطقه داوران:

این منطقه برای هریک از داورانی که به صورت بالا وپایین رفتن در کنار منطقه بازی مسئولیت کنترل بازی را بر عهده دارند در نظر گرفته شده است. البته تا آنجا که امکان دارد این منطقه از محوطه جدا شده است. همچنین در جریان مسابقه، هیچ فردی بجز مقامات بازی اجازه ورود به این منطقه را ندارند. منطقه داوران نبایست بیشتر از دو متر از منطقه بازی فاصله داشته باشد. ضمناً منطقه داوران از منطقه تماشاچیان به فاصله حداقل یک متر فاصله خواهد داشت و البته یک مانع فیزیکی کافی است تا از هرگونه تماس مستقیم تماشاچیان به داوران جلوگیری به عمل آید.

منطقه گرم کردن:

این منطقه، منطقه ای است که خارج از منطقه بازی و تعویض و برای آن دسته از تیم هایی که قصد گرم کردن خود قبل از ورود به بازی را دارند در نظر گرفته شده است. این منطقه همچنین می بایست از منطقه بازی از آن جهت که از ورود اتفاقی توپ های تمرین به این محوطه جلوگیری به عمل آید، جدا باشد. منطقه گرم کردن فقط برای آن دسته از بازیکنانی که خود را برای بازی بعد آماده می کنند، به کار می رود.    

 

 

منطقه مقامات:

منطقه ای مشخص شده در اطراف استخر، شامل: پشت دروازه ها و پشت منطقه داوران می باشد. همچنین فقط آن دسته از افرادی که به طور مستقیم در بازی شرکت می کنند و یا به عناوین مختلف در شروع مسابقه نقش دارند اعم از (مقامات- بازیکنان- افراد فهرست شده تیم از قبیل: مربی- مدیر- دکتر  و یا رسانه های معتبر- نمایندگان) اجازه دارند تا در جریان مسابقات در منطقه مقامات حضور داشته باشند.

منطقه مسابقات:

این منطقه، منطقه ای است وسیعتر در اطراف استخر شامل مناطق: بازی- گرم کردن- مربی و داوران  و همچنین احتمال دارد شامل اتاقهای مشخص شده مانند: رختکن، منطقه انبار وسایل و تجهیزات نیز باشد.ضمناً کلیه تماشاچیان . عامه مردم می بایست از حضور در این منطقه ممنوع گردند. حتی احتمال دارد هر یک از مقامات چنانچه افرادی مزاحمتی را برای مسابقات به وجود آورند، تقاضای نقل و اتنقال آنان را داشته باشند.

15- بررسی:

زمان، مکان و مراحل بررسی وسایل و تجهیزات بازی جهت شرکت در منطقه مسابقه، حداقل بیست    و چهار ساعت قبل از بررسی آنها به کلیه تیم ها اطلاع داده خواهد شد. همچنین بازرسان کلیه وسایل و تجهیزات بازی را برای تبعیت از قوانین و قبل از اینکه هرگونه اجازه ای به آنها جهت حضوردر منطقه مسابقه را بدهند، بررسی خواهند نمود. اگردر جریان این بررسی وسایل و تجهیزات با قوانین مطابقت نداشتند، انگاه هیچ گونه اجازه ای جهت ورود این تجهیزات به منطقه مسابقه را نخواهند داد. ولی اگر این تجهیزات با قوانین مطابقت داشتند، با شماره گذاری بر روی آنها مبنی بر انجام مراحل بازرسی آنها را از سایر موارد متمایز خواهند نمود. وسایل و تجهیزات محافظ شخصی بازیکنان از قبیل کاپشن نیز از آن جهت که از لحاظ اندازه با آنان مطابقت داشته باشند بررسی می شوند. به هر حال وسایل و تجهیزات بازی از جمله مسائلی است که در قبل، جریان و پس از بازی نیاز به بررسی دارد. یک داور می بایست آن دسته از بازیکنانی را که وسایل و تجهیزات آنان در منطقه بازی خلاف قوانین و مقررات است یا در وقت آزاد اول اخراج و یا اگر این وسایل و تجهیزات اساساً خطرناک باشند، بلافاصله اقدام به این عمل نماید.

16- بازی جوانمردانه:

هر کدام از تیم ها که روشی به غیر از روش بازی جوانمردانه را سرلوحه خود قرار دهند، این مسئله توسط کمیته مسابقات بررسی شده و آنگاه هر آنچه را که آنها تشخیص دهند را انجام داده و یا حتی ممکن است عدم صلاحیت آن تیم را از مسابقات اعلان نمایند.

17- مساعدت و کمک خارجی:

هیچگونه وسایل و لوازم الکترونیکی نباید جهت هدایت و ارتباط با بازیکنان در جریان یک مسابقه     به کار گرفته شود و این بازیکنان فقط باید با " مقامات مسابقات " ارتباط داشته باشند.

 

 

 

18- پایان بازی:

کلیه اعضاء  و مقامات یک تیم می بایست بلافاصله پس از اتمام بازی، مناطق بازی، تعویض و مقامات را ترک نمایند. همچنین آنان باید این تضمین را بدهند که وسایل و تجهیزات آنان نیز از این مناطق انتقال داده خواهد شد.

19- نتایج:  

کمیته برگزاری مسابقات، نتایج هر یک از مسابقات را در طی ده روز به کمیته کانوپولوی ICF به هر یک از فدراسیون های ملی به همراه تیم های شرکت کننده و همچنین به هر یک سرپرستان هیأت نمایندگی تیم های غیر ملی ارسال خواهند نمود.

20- گزارشات:

کمیته برگزاری مسابقات می بایست گزارش هر یک از شکایات و یا فرجام خواهی ها را ظرف مدت 10 روز به کمیته کانوپولویICF  به هر یک از فدراسیون های ملی به همراه بازیکنان یا مقامات و به هر یک سرپرستان هیأت نمایندگی تیم های غیر ملی، ارسال دارد.

21- نمایندگان شرکت کننده:

اعضاء یک هیأت نمایندگی شرکت کننده در مسابقات بین المللی شامل افراد ذیل خواهد بود:

-         یک نفر سرپرست هیأت نمایندگی

-         یک نفر سرپرست تیم

-         حداکثر تعداد 10 نفر بازیکن

-         حداکثر تعداد سه مقام دیگر تیم

سرپرست هیأت نمایندگی:

یک فدراسیون یا باشگاه برای هر مسابقه یک نفر سرپرست هیأت نمایندگی را که مسئول هیأت نمایندگی در جریان مسابقات خواهد بود را انتصاب می نماید.

سرپرست تیم:

یک فدراسیون یا باشگاه برای هر مسابقه یک نفر سرپرست تیم را که مسئول تیم در جریان برگزاری  مسابقات خواهد بود را منصوب می نماید.

بازیکنان:

در مورد بازیکنان ذکر این مطلب ضروری است که این مورد، (تعریف بازیکنان) در فصل اول، قوانین کلی، بند 3 آورده شده است (حداکثر تعداد 10 بازیکن ممکن است در یک تیم نام نویسی کنند.)

سایر مقامات تیم:

یک فدراسیون یا باشگاه می تواند برای هر مسابقه (رقابت)، حداکثر سه مقام تیمی دیگر را برای هر تیم که به عنوان بخشی از هیأت نمایندگی رسمی تلقی می شوند، (به عنوان مثال: یک مربی- مدیر وسایل و تجهیزات و یا دکتر) انتصاب نماید.

شناسایی (تشخیص هویت) :

همچنین هر یک از اعضاء هیأت نمایندگی که درخواست حضور در محوطه مسابقه را داشته باشند، بر اساس نقش ها (وظیفه ها) و تیم خود، به صورت واضح، شناسایی خواهند گردید.

22- مقامات:

مسابقات بین المللی تحت نظارت مقامات ذیل انجام خواهد پذیرفت:

1-    سرپرست مقام رسمی

2-    برگزار کننده مسابقات

3-    برگزار کننده (سازمان دهنده) فنی

4-    سرپرست داوران

5-    سرپرست بازرسان

6-    میز منشی

7-    وقت نگهدارها

8-    امتیاز نگهدارها

9-    داوران  

10- داوران خط دروازه

11- بازرسان

چنانچه شرایط اجازه دهد هر یک از افراد فوق احتمال دارد دو یا چند وظیفه را به عهده گیرند. همچنین کلیه مقامات مسابقات، آن زمانی که در حال انجام دادن وظایف و مسئولیت های خود هستند،      به طور واضح و مشخص هم از لحاظ اسمی و هم موقعیتی قابل شناسایی خواهند بود. یک مسابقه بین المللی، می بایست حداقل توسط یک نفر از مقامات که دارای کارت معتبر و بین المللی مسابقات کانوپولو می باشد، کنترل واداره گردد حال این مقام باید ترجیحاً یا مقام اصلی و یا عضو دیگر مسابقات باشد. ضمناً کلیه مسابقات می بایست از طرف داوران بی طرف قضاوت گردد.(به عنوان مثال: این داوران باید    به غیر از کشورهای هم تیمی باشد که در حال بازی با یکدیگر هستند البته به استثنای دو تیمی که از یک کشور هستند می باشد.)

23- کمیته برگزاری:

فدراسیون یا باشگاه میزبان، برای هر مسابقه یک کمیته برگزاری را که مسئول سازماندهی مسابقات خواهد بود را انتصاب می نماید.

24- کمیته مسابقات:

کنترل کامل هر یک از مسابقات بر عهده کمیته مسابقات که شامل افراد ذیل می باشد خواهد بود:

1-    مقام اصلی (به عنوان ریاست)

2-    برگزار کننده مسابقات

3-    یک فرد دیگر که به عنوان (مقام) منصوب می گردد.

 

 

25- هیأت ژوری:

هیأت ژوری توسط سرپرستان تیم ها و به پیشنهاد کمیته برگزاری منصوب خواهد شد. این هیأت شامل پنج نفر (که ایشان از میان اسامی دریافت شده از فدراسیون ها از سوی تیم های شرکت کننده در مسابقات ارائه می شوند، انتخاب می گردند) و دو نفر نیروی سازمان یافته دیگر است. تا آنجا که امکان دارد پنج فدراسیون مختلف باید هیأت ژوری را معرفی نمایند. همچنین افراد شرکت کننده در مسابقات که به عنوان بازیکن حضور دارند، شایستگی حضور در هیأت ژوری را ندارند. ضمناً به هنگام تعیین هیأت ژوری حق اولویت با آن افرادی که دارای صلاحیتهای رسمی کانوپولوی ICF هستند خواهد بود.          (البته اگر وجود داشته باشند) درغیر این صورت این حق اولویت به مسن ترین (ارشدترین داوران) داده خواهد شد. سرپرستان تیم یکی از اعضاء هیأت ژوری را به عنوان ریاست منصوب خواهند کرد. هنگامی که هیأت ژوری یک مسئله ای را بررسی می کنند، دراین شرایط هر یک از اعضاء این هیأت که داور مسابقه بودند و نامزد یک فدراسیون که همراه تیم می باشد آنان را در این امر همراهی خواهند نمود، آنگاه آنها جایگاه خود را با یکی از نیروهای سازمان یافته دیگر جهت بررسی آن موضوع تعریف می نمایند.

 

 

 

 

 

26- انتصاب مقامات:

گروه های ذیل مسئول انتصاب مقامات ذیل می باشند:

 

مسابقات بین المللی

مقامات

سرپرستان تیم

هیأت ژوری

کمیته برگزاری

مقام اصلی

برگزار کننده مسابقات

برگزارکننده فنی

داور اصلی

بازرس اصلی

مقام اصلی جدول

مقام اصلی جدول

وقت نگهدار ها

امتیاز نگهدارها

داور اصلی

داوران

داور خط دروازه

بازرس اصلی

بازرسان

 

 

        

 

 

 

27- وظایف کمیته برگزاری:

        فدراسیونها یا باشگاههای میزبان،کمیته برگزاری را پایه ریزی خاهند نمود. ساختار کمیته برگزاری وظیفه فدراسیون میزبان یا باشگاه خواهد بود. در واقع کمیته برگزاری مسئول موارد ذیل خواهد بود:

- پیشنهاد دادن مسابقات

- انجام کلیه سازماندهیهای لازم جهت تضمین مشارکت مناسب همه تیمهای واجد شرایط

- فراهم کردن برنامه مسابقات

- تهیه وتدارک محل برگزاری مسابقات و وسایل و تجهیزات

- انجام سازماندهیها برای اسکان و انتقال تیمهای میهمان در کشور میزبان

- تدارک و پیش بینی مقامات بر اساس آنچه کمیته مسابقات درخواست کرده است

- تهیه و تدارک وسایل و تجهیزات بازرسی

- تهیه و تدارک مساعدتهای مالی ، دیگر ، آنطوریکه توسط کمیته مسابقات در مورد مسائلی همچون تبلیغات و اهداء جوایز فراهم گردیده است

- اجرای جنبه های غیر رسمی مسابقات از قبیل: تماشاچیان و رسانه ها

- انتصاب یک برگزارکننده مسابقه جهت همکاری با کمیته مسابقات ، همچنین کمیته برگزاری  تضمین تهیه و تدارک کلیه اطلاعات لازم را درباره تیمها ، بازیکنان ، مقامات و پیشرفت مسابقات به نمایندگان رسانه های گروهی خواهد داد در این ارتباط اطلاعات را از کلیه مقاماتی که آنها را در اسرع وقت فراهم خواهند نمود ، درخواست میگردد. تضمین اینکه داوطلبان در جریان بازیها ، توپهایی با اندازه های درست را در اختیار داوران و داوران خط دروازه قرارمی دهند را خواهند داد. همچنین این داوطلبان یونیفرمی به تن خواهند کرد.این یونیفرمها به دلیل رنگهای مشخص آنها بیانگر نقش آنها نیز می باشد و البته با یونیفرم هایی که داوران ،داوران خط دروازه می پوشند متفاوت خواهد بود.تضمین در باره تهیه و تدارک کلیه وسایل و تجهیزات بازرسی از قبیل : دروازه ها-علامت گذاری محوطه توپها و ... ووسایل وتجهیزات مناطق همجوار و قابل استفاده بودن این تجهیزات در جریان مسابقه را خواهند داد. تضمین در زمینه تهیه و تدارک کلیه وسایل و تجهیزات مربوط به امتیاز ، نتایج و زمان و مساعدت و کمک به مقام اصلی جدول اینکه کلیه وسایل و تجهیزات عنوان شده در جریان مسابقه قابل استفاده می باشند را خواهند داد . تضمین  همکاری با مدیریت محل برگزاری مسابقات در صورت حادث شدن هر گونه مشکلی برای وسایل و تجهیزات یا امکانات .فراهم نمودن منطقه ای جهت  انبار وسایل و تجهیزات کلیه تیمها در جریان مسیر مسابقه را خواهند داد .

        تضمین سازماندهی برای اعلان جدول بازیها، از این جهت که تیمها و مقامات لازم در زمان برگزاری هر مسابقه آماده هستند را خواهند داد . تضمین اعلان اینکه چه تیمهایی با یکدیگر مسابقه می دهند و اهمیت هر مسابقه را قبل از شروع بازی خواهند داد . تضمین سازماندهی برای ثبت نتایج هر بازی و تهیه و تدارک نتایج بازیها در یک جدول لیگ ویا اگر لازم باشد،نمودار knockout ،را خواهند داد . تضمین سازماندهی برای به روز کردن برنامه ها به همراه اسامی واقعی تیمها جائیکه همه اینها بستگی به نتایج بازیها دارند را خواهند داد. تضمین ارائه نتایج هر بازی ،جداول به روز لیگ یا نمودار و برنامه های به روز را برای تیمها و تماشاچیان و ارائه اطلاعاتی اینچنین را به رسانه های گروهی خواهند داد . ضمنا کلیه مسائل مربوط به دعوت نامه ها و فرمهای درخواست نیز به عهده کمیته برگزاری وتحت نظارت و مدیریت برگزار کننده مسابقات و تصویب کمیته مسابقات خواهد بود.

 

 

 

28- وظایف کمیته مسابقات : کمیته مسابقات می بایست :

        بر سازماندهی مسابقات نظارت ومدیریت داشته باشد. اسامی داوطلبانی که توسط « مقام اصلی جدول »

ارائه شده را بررسی و از میان آنها هیئتی را به عنوان وقت نگهدارها و امتیاز نگهدارها تصویب نماید .اسامی داوطلبانی که توسط ( بازرس اصلی) ارائه شده است را بررسی و از میان آنها هیئتی را به عنوان داوران و داوران خط دروازه تصویب نماید.اسامی داوطلبانی که توسط بازرس اصلی ارائه شده است را بررسی و از میان انها هیئتی را به عنوان بازرسان انتخاب نماید. در صورت حادث شدن هرگونه شرایط غیر قابل پیش بینی که ادامه مسابقات را نا ممکن می سازد با همکاری کمیته برگزاری ، یا تغییراتی را در جدول ایجادنماید ویا اینکه این مسابقات را به تاریخ دیگری که بتوان برگزار نمود به تعویق بیاندازد. تصمیمات اتخاذ شده از سوی هیئت ژوری را منظور نماید . به همه شکایتهای صورت گرفته گوش فرا دهد و همه مشاجراتی که احتمال دارد بالا گیرند را بررسی نماید . درمورد مواردی که تخطی از قانون صورت گرفته تصمیم گیری نماید. تصمیمات خود را بر اساس قوانین کانو پولوی ICF اعمال نماید . به عنوان مثال ( در مورد عدم صلاحیت برای یک مدت طولانی تر از مدت مسابقه را بررسی نماید)

29- وظایف هیئت ژوری : وظیفه هیئت ژوری رسیدگی به استیناف و شکایاتی که به کمیته ارجاء داده می شود  است .

 

 

30- وظایف سرپرست نمایندگان:

        این فرد به عنوان ریاست کمیته مسابقات کلیه مسئولیت مربوط به همه جنبه های رسمی مسابقات را به عهده داشته و در این ارتباط بر سایر مقامات نیز سرپرستی و مدیریت خواهد کرد . تضمین می کند که کلیه مسائل را بر اساس این قوانین بررسی خواهند کرد. همچنین در مورد مسائلی که براساس این قوانین بررسی نمی شوند و منحصرِاً به کمیته برگزاری مربوط نمی شود نیز تصمیم گیری خواهد نمود .

 

 سازمان دهنده مسابقات :

        این فرد مسئول هماهنگی کمیته برگزاری در انجام وظایف مربوطه با کمیته مسابقات و نائل آمدن به اهداف خود در میزبانی مسابقات می باشد .

 

سازمان دهنده فنی :

        مدیریت مسابقات را در طول مدت مسابقات و برای تضمین این مسئله که روند برنامه بازیها بر اساس جدول و قوانین پیش می رود را هماهنگ خواهد نمود. هر گونه تغییرات لازم در جدول را انجام داده و این تغییرات را به همگان اعلان خواهد نمود. کنترل کامل بر مناطق مسابقات خواهد داشت . اطمینان می دهد که کلیه بازیکنان و تیمها واجد شرایط برای مسابقات هستند و شرایط شرکت کنندگان نیز راضی کننده بوده است.کلیه مشخصات  شرکت کنندگان را جهت بررسی کمیته مسابقات  و سرپرستان تیمها در دسترس قرار می دهد. کلیه اتفاقات مهم در جریان مسابقه را به استثنای مواردی که توسط وقت نگهدارها و امتیاز نگهدارها انجام می شود ثبت  خواهد کرد .  صورتجلسه ای از شکایات  و یا فرجام خواهی های قبلی انجام شده را نگه می دارد.

 

سرپرست داوران :

         این فرد پس از تصویب کمیته مسابقات درباره اینکه در کجا از داوران بی طرف و یا از داورانی استفاده گردد که هیچ گونه ارتباطی با تیمهای مسابقه دهنده با یکدیگر نداشته باشد ، داوران و داوران خط دروازه را منصوب می نماید . وظایف مربوط به هر یک از داوران و داوران خط دروازه را تشریح کرده و درباره اجرای استاندارد این وظایف توسط آنها تضمین میدهد . اطمینان می دهد که تا آنجا که لازم باشد حدود اختیارات مقامات بازی محدود باشد. این فرد کلیه گزارشات مکتوب دریافت شده از سوی داوران بازی را که در آن عمل انظباطی نیز درخواست شده به مقام اصلی منتقل می نماید و از کمیته مسابقات درخواست می کند که مسئله عمل انضباطي بر علیه آن دسته از بازیکنانی که مرتکب خلافهای مکرر شده اند را بررسی نماید.

 

سرپرست  بازرسان:

        این فرد پس از تصویب کمیته مسابقات در باره این که کجا از بازرسان بی طرف ویا از بازرسانی استفاده گردد که هیچگونه ارتباطی با تیمهای مسابقه دهنده با یکدیگر نداشته باشد، بازرسان را منصوب نماید .

        این فرد وظایف مربوط به هریک از بازرسان را تشریح نموده ودرباره اجرای استاندارد این وظایف توسط آنها اطمینان می دهد. همچنین این فرد جهت تهیه و تدارک کلیه وسایل و تجهیزات بازرسی با کمیته برگزاری مسابقات همکاری می نماید. ضمنناً بازرس اصلی درباره مراحل مناسب برای بررسی کلیه وسایل و تجهیزات و قبل از ورود آنها به منطقه مسابقه نیز اطمینان می دهد.

 

مقام مسئول جدول :

        این فرد پس از تصویب کمیته مسابقات ، وقت نگهدارها و امتیاز نگهدارها را منصوب می نماید .

ایشان وظایف مربوط به هر یک از وقت نگهدارها ، امتیاز نگهدارها واپراتور را تشریح نموده ودرباره اجرا استاندارد این وظایف توسط افراد مسئول اطمینان می دهد . این شخص همچنین با کمیته برگزاری مسابقات برای تهیه و تدارک وسایل و تجهیزات محاسبه امتیازات، نتایج و زمانبندی همکاری می نماید. عملکرد هر یک از گزارشگران (مفسران) منصوب شده از سوی کمیته برگزاری را تحت نظارت دارد ،گزارشگر به عنوان یک مقام به حساب نمی آید. این مقام همچنین در باره فراهم آوردن نتایج از سوی کمیته برگزاری مسابقات بر روی تابلوی اعلانات رسمی و برای سرپرستان تیمها ، مقامات و هیئت ژوری اطمینان می دهد .

وقت نگهدارها:

این افراد در واقع به داوران و بازیکنان اعلان می کنند که چه موقع بر اساس زمان و جدول بازی باید شروع گردد. بر اساس قوانین و مقررات هر بازی وقت بازی را محاسبه می نماید.برای بیش از تعداد دو بازی پیاپی هیچگونه محاسبه زمانی انجام نمی گیرد.

 

امتیاز نگهدارها:

        این افراد مشخصات بازی،نام و شماره بازیکنان تیمها گلهای به ثمر رسیده و بطور کلی مشخصات کامل بازی را در گزارش رسمی بازی ثبت می کنند. آنها همچنین می بایست به نام ، شماره و تیم بازیکنانی که خارج می شوند نیز توجه کنند. این افراد آنگاه برگه ثبت مشخصات کامل بازی را در پایان هر بازی به مقام اصلی جدول انتقال می دهند  .  ضمناً  برای بیش از تعداد دو بازی پیاپی هیچگونه نظارت اینگونه  انجام  نمی گیرد.

 

داوران:

       داوران از میان اسامی داوطلبانی که از سوی فدراسیونها و انجمنهای واجد شرایط برای شرکت در مسابقات دریافت می شوند ،منصوب خواهند شد. برای هر بازی تعداد دو داورجهت کنترل و نظارت بی طرف و بر اساس قوانین و مقررات بازیها منصوب می گردند.همچنین داوران لباسهای خود را به صورت پیراهن و شورت ورزشی و یا شلوار مشکی مناسب و کفشهای ورزشی و یا لباسهای مناسب دیگر فراهم خواهند نمود . داوران گزارش کتبی را درباره کلیه اتفاقات انجام شده که به اخراج بازیکنی منجر شده است رابلافاصله پس از اتمام بازی تهیه و تدارک میبینند و آن را به داور اصلی انتقال می دهند ، اینگونه گزارشها باید حاوی هر گونه تقاضا برای عمل انضباطی دیگر نیز باشد.

به درخواست کمیته مسابقات ، داوران میبایست به هنگام دریافت هر گونه شنیده هایی مبنی بر موارد انضباطی شکایت یا فرجام خواهی در رابطه با بازیهایی که داوری نموده اند ، حاضر شوند و شهادت دهند .از دستورالعملهای " داور اصلی " تبعیت نمایند . از دستورالعملهای سازمان دهنده فنی در رابطه با به تعویق انداختن یک بازی یا ادامه و یا به تاخیر انداختن شروع یک بازی تبعیت نمایند. از دستورالعملهای فرد بازرس منصوب شده برای بازی ، مبنی بر بررسی وسایل و تجهیزات یک بازیکن در وقت استراحت بعدی بازی تبعیت نماید . از دستورالعملهای بازرس اصلی برای اخراج یک بازیکن به دلیل نقض شرایط بازی تبعیت نماید . داوران نباید برای بیشتر از دو بازی متوالی قضاوت کنند . داوران چنانچه به هر دلیل ممکن به نفع تیم خودی قضاوت نمایند ، موقعیت داوری خود را به خطر می اندازند، بازیکنان نیز باید بدون هیچگونه جر و بحثی به کلیه تصمیمات اتخاذ شده از سوی داور بازی احترام بگذارند ، در واقع آنان باید با انجام رفتار خوب ورزشی الگویی جامع برای سایر بازیکنان باشند .

 

 

 

 

 

داور خط دروازه :

        تعداد دو داور خط دروازه برای هر بازی جهت کمک و مساعدت داوران منصوب میگردند . در واقع هر کدام از این داوران برای یک خط دروازه می باشند . آنها در هنگام قضاوت مسابقه، از یونیفرم استفاده خواهند نمود . یونیفرمهای این داوران به رنگی مشخص که نمایانگر نقش آنان باشد خواهد بود همچنین این یونیفرمها باید متفاوت از یونیفرمهای داوران باشد . آنها به داوران بر اساس قوانین و مقررات بازی کمک خواهند نمود . آنها از دستورالعملهای داوران تبعیت خواهند نمود . آنها برای بیشتر از تعداد دو بازی متوالی قضاوت نخواهند کرد .

 

بازرس:

         برای هر بازی تعداد یک بازرس جهت کنترل و بررسی وسایل و تجهیزات بازیکنان و وسایل و تجهیزات منطقه بازی بر اساس قوانین و مقررات بازی منصوب می گردند . آنها به هنگام قضاوت مسابقات ، از یونیفرم استفاده خواهند نمود یونیفرم این بازرسان با رنگ مشخص نمایانگر نقش آنان خواهد بود البته این یونیفرم باید متفاوت از یونیفرم داوران باشد .

 

دستیاران :

        مقام اصلی ، سازماندهنده مسابقات ، سازمان دهنده فنی ، داور اصلی ، بازرس اصلی ، مقام اصلی جدول ، احتمال دارد افرادی را جهت کمک و مساعدت در راستای ایفای وظایف خود منصوب نمایند اما امکان ندارد که وظایف و مسئولیتهای خود را به این دستیاران انتقال دهند .

 

31- مقامات رسمی جهانی کانوپولو :

        کمیته کانوپولوی فدراسیون جهانی قایقرانی ، فقط آن دسته از افرادی را که موفق شده اند تا یک آزمون مناسب را پشت سر بگذارند، به عنوان یک مقام جهانی رشته کانوپولو به رسمیت می شناسد . فقط فدراسیونهای ملی مجازند تا از داوطلبان این آزمون ثبت نام به عمل آورند . فرمهای درخواست می بایست همراه با یک هزینه بیست دلاری برای هر داوطلب باشد . همچنین این داوطلبان نباید کمتر از بیست و پنج سال وبیشتر از شصت و پنج سال سن داشته باشند . و باید حداقل مدت زمان پنج سال نیز به عنوان یک مقام اصلی در ارتباط با رشته مربوطه تجربه داشته باشند . اسامی این افراد حداقل دو ماه قبل از تاریخ آزمون به دفتر فدراسیون جهانی قایقرانی و ریاست کمیته مربوطه ، ارسال میگردد . یک کمیته فرعی از فدراسیون جهانی قایقرانی که شامل سه نفر می باشد و لحظه به لحظه نیز انتخاب می شوند ، این آزمون را در ارتباط با مسابقات قهرمانی جهان برگزار خواهند نمود . این آزمون به یکی از سه زبانهای رسمی فدراسیون جهانی قایقرانی و بر اساس آیین نامه های ICF ، قوانین رشته مربوطه ICF و تجارب عملی مسابقات خواهد بود . اگر یک فدراسیون ملی درخواست برگزاری این آزمون را در یک تاریخی به غیر از زمان مسابقات قهرمانی جهان نماید در این صورت ، فدراسیون مربوطه ، مسئول کلیه هزینه های سفر و ایاب و ذهاب افراد امتحان کننده می باشد . همچنین ، برای داوطلبان موفق ، کارت بین المللی رسمی رشته مربوطه برای مدت زمان چهار سال صادر خواهد شد . این کارت می تواند برای مدت چهار سال دیگر البته چنانچه فدراسیون ملی دارنده کارت ، آن را در مدت زمان دو ماه مانده به انقضاء کارت به ریاست کمیته کانوپولوی ICF  ارسال دارد ، تمدید گردد . آن دسته از داوطلبانی که در آزمون اول شکست خورده اند می توانند برای آزمون بعدی ثبت نام کنند . البته قابل ذکر است که این ثبت نام نباید زود تر از سال بعد صورت گیرد .

 

32- داوران جهانی کانوپولو :

        بازیهای بین المللی می بایست حد اقل توسط یک داور معتبر که در جایگاه کادر داوری بین المللی معتبر کانوپولو قرار دارد قضاوت گردد . کمیته کانوپولوی ICF  ، فقط آن دسته از داورانی راکه موفق شده اند تا یک آزمون مناسب را پشت سر بگذارند به عنوان یک داور بین المللی رشته کانوپولو به رسمیت می شناسند . فقط فدراسیونهای ملی مجاز هستند تا از داوطلبان این آزمون ثبت نام به عمل آورند . یک هزینه بیست دلاری نیز می بایست به همراه این فرمهای درخواست باشند یا اینکه این هزینه می تواند در آغاز آزمون به کمیته آزمون پرداخت گردد . این داوطلبان نباید کمتر از بیست و یک سال سن داشته باشند و می بایست حداقل مدت سه سال نیز به عنوان یک داور ملی کانوپولو در مسابقات اصلی فدراسیونهای خود تجربه داشته باشند . اسامی این افراد حداقل دو ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون به ریاست کمیته کانوپولو ارسال می گردد . یک کمیته فرعی از ICF  که شامل سه نفر می باشد و لحظه به لحظه نیز انتخاب می گردند ، این آزمون را در ارتباط با مسابقات جهانی برگزار خواهند نمود . این آزمون به یکی از سه زبانهای رسمی ICF   و بر اساس دانش قوانین رشته کانوپولو   ICF و تجربیات عملی داوری خواهد بود . اگر یک فدراسیون ملی تقاضای برگزاری آزمون در یک تاریخ دیگر را نماید ، فدراسیون مربوطه کلیه هزینه های مسافرتی و ایاب و ذهاب افراد امتحان کننده را متقبل خواهد شد . همچنین ، برای داوطلبان موفق یک کارت معتبر به عنوان یک داور جهانی رشته ورزشی کانوپولو و برای مدت چهار سال صادر خواهد گردید . این کارت می تواند فقط برای مدت چهار سال دیگر البته اگر فدراسیون ملی دارنده کارت ، آن را در مدت زمان دو ماه مانده به انقضاء کارت به ریاست کمیته کانوپولوی ICFارسال دارد تمدید گردد . ضمنا قابل ذکر است که داوران می بایست ظرف مدت سه سال قبل ، توسط ارزیابی داوری بین المللی کانوپولو ، سه مرحله مورد ارزیابی مثبت قرار گرفته باشند. آن دسته از داوطلبانی که در آزمون اول شکست خورده اند ، می توانند برای آزمون بعدی ثبت نام کنند . البته این نام نویسی نباید زودتر از سال بعد انجام گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CHAPTER & GAME REGULATIONS

        قوانین و مقررات بازی کانوپولو:

 

1- منطقه بازی :

 

        محوطه بازی کانوپولو به شکلی مستطیل مانند و دارای ابعاد 35 متر طول و 23 متر عرض است . همچنین نزدیکترین محوطه به منطقه بازی نیز ، یک منطقه نامحدود آبی وتا آنجا که امکان دارد با حداقل عرض یک متر آب در خارج از کلیه محدوده است .  آب موجود در منطقه بازی می بایست از نوع آب ساکن ( آرام) و حداقل 90 سانتیمتر عمق داشته باشد . همچنین می بایست یک ارتفاع مشخص حداقل سه متری بدون مانع وحداکثر ارتفاع پنج متری در بالای منطقه بازی وجود داشته باشد . ضمنا در هر سمت منطقه بازی یک پیاده راه برای داوران وجود خواهد داشت .

 

2- محدوده های منطقه بازی و علامتها:

        محدوده های بلندترمعرف خطوط طولی ومحدوده های کوتاهتر نشانگر خطوط عرضی می باشند . همچنین خطوط کناری و دروازه به وسیله طنابهای شناور بر روی آب نشان داده می شوند . اما در مورد علامتها اینکه آنها معرف خطوط دروازه و خط میانی زمین مسابقه بوده و در فاصله های 6 و5/4 متری از هر خط دروازه و در طول خطوط کناری زمین قرار داده می شوند بطوری که بطور مشخص برای داوران و بازیکنان قابل رویت باشند .

 

3- دروازه ها:

        دروازه ها نیز در بالای مرکز هر خط دروازه وبا لبه های داخلی پایین تر ، در فاصله دو متری از سطح آب نصب می گردند . در واقع دروازه ها بدین طریق نصب می گردند تا از هر گونه لغزش و حرکت جلوگیری  به عمل آید . ضمناً درباره محافظت از دروازه ها و تورها ، اینکه هیچ بازیکنی نباید از طریق دفاع کردن و مانور دادن در اطراف منطقه دروازه یا با به پرواز درآوردن توپ در منطقه بازی مانع از این عمل گردد . دروازه ها از چارچوبهای باز که دارای یک متر طول و یک ونیم متر عرض است تشکیل و به طور عمودی نیز آویزان میگردند . حداکثر عرض یک ماده به کار رفته جهت ساخت چارچوب دروازه پنج سانتیمتر خواهد بود . دروازه ها دارای تورهایی هستند که اجازه میدهند تا توپ آزادانه از چارچوب دروازه عبور کند ، البته وقتی گل به ثمر می رسد ، این مساله کاملا واضح ومشخص می باشد . همچنین چارچوب دروازه ها می بایست به رنگ قرمز و تورها به رنگ سفید باشند ، ضمنا طول قطعه های روی دروازه 20 سانتیمتر می باشد.

 

 

 

 

4- توپ :

        توپها به صورت گردودارای یک محفظه هوا خواهند بود.همچنین آنهابه صورت ضد آب وبدون نوار خارجی ویا پوشش گریس مانند ویا امثال آن می باشند. وزن توپ کمتر از400گرم و بیشتراز 450گرم نخواهد بود .برای بازیهای مردان محیط توپ کمتر از 68سانتیمتر و بیشتر از 71 سانتیمتر نخواهد بودو فشار آن به اندازه 90الی 97 کیلو پاسکال ،می باشد . برای بازیهای زنان و رده های سنی  جوانان محیط توپ کمتر از 65سانتیمتر و بیشتر از 67سانتیمتر  نخواهد بود و فشار آن(83-90کیلو پاسکال )خواهد بود

 

 

 

5- مقامات بازی :مقامات بازی شامل موارد زیر خواهد بود:

- تعداد دو داور

- تعداد دو داور خط دروازه

- یک بازرس

- تعداد دو وقت نگهدار

- تعداد یک امتیاز نگهدار

          همچنین با توجه به اهمیت موضوع، بازیها می تواند توسط تیمهایی متشکل از 3 و 8 نفر مقام کنترل گردد. ضمنا" ، هنگامیکه فقط تعداد 3نفر از مقامات بازی حضور دارند تعداد دو نفر از آنان به عنوان داور که وظایف دیگر داوران خط دروازه و بازرس و تعداد یک نفر وقت نگهدار که وظایف وقت نگهدارها و امتیاز نگهدارها را نیز انجام می دهند .

 

6- داوران:

        داوران مسئولیت کنترل کامل بازی را به عهده دارند. همچنین در جریان کل زمان بازی که داوران و بازیکنان با همدیگر هستند ، استفاده داوران از قدرت خود بر علیه بازیکنان می تواند مفید و مثمر ثمر واقع گردد. کلیه تصمیمات اتخاذ شده از سوی داوران به عنوان آخرین رای تلقی شده و هر گونه تصمیمی که آنان صادر می کنند از سوی کلیه بازیکنان انجام خواهد شد. همچنین هیچ گونه شکایت یا فرجام خواهی نمیتواند در ارتباط با تصمیم و قضاوت یک داور انجام پذیرد. داوران نسبت به حقایق هر موقعیت در جریان بازی هیچگونه حدس و گمانی نخواهند داشت بلکه آنها با توجه به توانمندی های خود وبر اساس آنچه مشاهده می کنند به تفسیر قضاوت خواهند پرداخت. داوران همچنین برای شروع و یا آغاز مجدد بازی ،اعلان گل ،پرتابهای خط دروازه ،پرتابهای کرنر تخطی از قوانین و توقف موقت بازی ،سوت خواهند زد. حال یک داور ممکن است تغییراتی در تصمیمات خود اتخاذ نماید البته مشروط بر اینکه داور قبل از اینکه توپ به منطقه بازی  برگردد،دست به این اقدام بزند.

        البته داورباید این اطمینان را بدهد که قبل از اینکه بازی دوباره شروع شود هیچ تیمی بر حسب صلاحدید او محروم نمی شود .داوران قدرت دادن دستور به هر یک از بازیکنان یا مقامات تیم در منطقه بازی و بر اساس قوانین و مقررات مناسب و همچنین قدرت متوقف نمودن بازی در صورت امتناع بازیکن جهت ترک منطقه بازی به لحاظ در یافت اخطارهای زیاد ،را خواهند داشت داوران قدرت اخراج هر یک از بازیکنان مقامات تیم و یا افراد دیگری که به نحوی از انحا رفتار آنها سبب این می شود تا داوران وظایف خود را به درستی و بر اساس  اصل بی طرفی انجام ندهند را نیز خواهند داشت . د اوران همچنین قدرت متوقف نمودن بازی در هر زمان و چنانچه بر اساس ایده و نظر آنان رفتار بازیکنان ،مقامات تیم و یا شرایط دیگر مانع از اتخاذ تصمیم درست از سوی آنان گردد را خواهند داشت .

 

7- داوران خط دروازه :

         داوران خط دروازه در موقعیتی خلاف جهت مقامات جدول ، یعنی هر کدام در یک خط دروازه قرار می گیرند . وظایف داوران خط دروازه به شرح زیر می باشد:

-                     هنگامی که بازیکنان در یک موقعیت صحیح و درست در خطوط دروازه مر بوطه و در آغاز زمان بازی قرار می گیرند این داوران " پرچم سبز " را بلند می کنند .      

-                     هنگامی که توپ در موقعیتی خارج از منطقه بازی قرار دارد ، داوران خط دروازه " پرچم قر مز" را تکان میدهد.

-                     برای ورود مجدد ناصحیح یک بازیکن اخراجی و یا ورود نادرست یک تعویضی، داوران خط دروازه " پرچم قرمز " را تکان می دهند .

-                     همچنین توپهایی از سوی کمیته برگزاری در اختیار هر یک از داوران خط در وازه قرار  می گیرد تا هنگامیکه توپ اصلی از منطقه بازی بیرون رفت آنها بلافاصله توپی جدید به دروازه بان (برای یک پرتاب دروازه)، و در اختیار نزدیکترین بازیکن تیم مهاجم (برای یک پرتاب کرنر ) قرار دهند و در غیر اینصورت بازی توسط داور دنبال شود .

-                      

-                     8- بازرس :

        یک بازرس مسئول بررسی وسایل و تجهیزات کلیه بازیکنان در قبل ودر جریان بازی می باشد . همچنین آنها احتمال دارد در هر زمان دیگر در جریان برگزاری مسابقات به بررسی وسایل و تجهیزات اقدام کنند.

 

9- وقت نگهدارها :

       وقت نگهدارها در جدول رسمی قرار خواهند گرفت . وظایف آنان به شرح ذیل اعلان می گردد : وقت نگهدارها ، مدت زمان دقیق بازی ، توقف موقت بازی و فاصله بین زمان بازی را ثبت می نماید . وقت نگهدارها مدت زمان توقف موقت بازی ( time outs ) را کنترل نموده و اتمام این زمان را از طریق بالا بردن پرچم قرمز نشان میدهند البته به جز در مواردی که یک داور پایان مدت زمان توقف موقت بازی را علامت خواهد داد . وقت نگهدارها زمان اخراج بازیکنان از منطقه بازی بر اساس قوانین و مقررات و به همراه زمان ورود مجدد همان بازیکن یا فرد جانشین او را ثبت میکنند. وقت نگهدارها مدت زمان اخراج بازیکن را کنترل نموده و پایان این مدت زمان را از طریق یک وسیله الکترونیکی بصری ویا از طریق بلند کردن و تکان دادن پرچم سبز اعلان می دارند. یک وقت نگهدار با هر وسیله ممکن البته مشروط بر اینکه آن وسیله ، مشخص کننده ، از لحاظ صوتی کافی و از لحاظ خواندن قابل فهم باشد ، در پایان هر مدت زمان و مستقل از داوران به ارسال علامت اقدام مینماید . حال ممکن است این ارسال علامت از سوی وقت نگهدارها تاثیری فوری بر جای بگذارد بجز در مواردی که از سوی داور، اعلان ضربه پنالتی می شود و البته این ضربه ، طبق قوانین انجام خواهد شد. بنابراین وقت نگهدار اول وظایف عنوان شده در شماره های (1،2،9) و ( 2،2،9) ووقت نگهدار دوم وظایف عنوان شده در شماره های ( 3،2،9) و (4،2،9) را انجام خواهند داد.

 

10- امتیاز نگهدار:

        امتیاز نگهدارها نیز در جدول رسمی گنجانده خواهند شد. وظایف امتیاز نگهدارها به شرح ذیل خواهد بود :

-                     گلهای به ثمر رسیده را ثبت نموده و تابلوی امتیازات را در جریان بازی در حالت فعال نگه میدارند . امتیاز نگهدارها همچنین امتیاز بازی ، بازیکنان و تعداد کارتهای زرد سبزو قرمزی که هر یک از بازیکنان دریافت نموده اند را نیز ثبت مینمایند .

-                      

   11- تعداد بازیکنان :

           هر تیم احتمال دارد حداکثر شامل 8 بازیکن برای یک بازی باشد . همچنین به بیشتر از 5 بازیکن در منطقه بازی اجازه داده نمی شود . از این رو بازیکنان دیگر به غیر از این تعداد نفرات ( 5 نفر بازیکن ) به عنوان بازیکنان جانشین قلمداد میگردند. یک تیم می بایست در هر بازی با تعداد 5 بازیکن ، بازی خود را از خط دروازه آغاز نماید . اگر یک تیم تا تعداد دو نفر بازیکن تنزل کرد ، داور پایان بازی را اعلان و این مساله را به کمیته مسابقات اعلان می دارد تا این مقام تصمیمات مناسب را در این زمینه اتخاذ نمایند .

 

12- ضد دوپینگ :

        مساله دوپینگ بر اساس آنچه توسط قوانین و مقررات جنبش المپیک تعریف شده بشدت ممنوع گردیده است . همچنین کنترل دوپینگ بر اساس قوانین و مقررات کنترل دوپینگ  ICF   و تحت نظارت ومدیریت کمیته پزشکی ICF   اجرا خواهد شد .

 

13- تشخیص هویت :

        کلیه بازیکنان می بایست دارای قایقهای کایاک با عرشه های  همرنگ ، اسپری دک (deck Spray  ) همرنگ پوششهای بدنی همرنگ ، کلاه های همرنگ و پیراهن های همرنگ باشند. جایی که از یک رنگ جامد برای کل بدنه قایق استفاده گردیده است . قایقهای کایاک سایر بازیکنان تیم نیز می بایست بدین صورت باشند . همچنین در یک دید کلی نسبت به بدنه قایق کایاک مشاهده می گردد که الیافهای کربن دار یا سایر مواد تشکیل دهنده در این ساختار ، در رنگ کلی بدنه این قایق به چشم نخواهد آمد . اگر داور و یا بازرس تشخیص دهد که تمایز کافی بین دو تیم وجود ندارد آنگاه اولین تیم عنوان شده در برگه بازی ، جهت تغییر رنگ لباس خود اقدام خواهد نمود . بازیکنان یک تیم می توانند از شماره یک الی نود ونه را برای خود انتخاب نمایند . این شماره بر روی لباس و کلاه بازیکنان حک خواهد شد. همچنین این شماره ها به طور مشخص برای داوران ، از هر نقطه از زمین بازی قابل خواندن خواهد بود و آنها می بایست بطور واضح هر یک از بازیکنان تیم را تشخیص دهند . این شماره می بایست در قسمت پشت بدن حداقل با ارتفاع 20 سانتیمتر درج گردد و همین شماره می بایست در قسمت جلوی بدن با ارتفاع 10 سانتیمتر درج شود . می بایست حداقل به ارتفاع 5/7 سانتیمتر در هر سمت از کلاه بازیکن درج گردد . فرد کاپیتان هر تیم نیز با بازوبندی که بر دست خواهد داشت از بقیه اعضای تیم مشخص خواهد شد .

 

14- قایقهای کایاک:

        بر اساس آنچه بازرسان تصویب نموده اند هر بازیکن فقط اجازه دارد تا از یک قایق کایاک استفاده نماید.

 

15- پارو:

         براساس آنچه بازرسان تصویب نموده اند ،هر بازیکن میتواند از یک پاروی دو کفه استفاده  نماید.

 

16- وسایل و تجهیزات شخصی :

        بر اساس آنچه توسط بازرسان تصویب گردیده است هر بازیکن  می بایست از یک کلاه با حفاظ جلوی صورت استفاده نماید . همچنین بر اساس آنچه  توسط بازرسان تصویب شده بدن بازیکنان جهت محافظت می بایست پوشیده باشد .یک پیراهن آستین دار که حد اقل نیمه بالایی بازو را بپوشاند می بایست پوشیده شود .

همچنین بازیکنان از موادی مانند :گریس روغن و سایر مواد  بر روی بازوان ،شانه ها گردن و وسایل و تجهیزات خود استفاده نخواهند نمود. در کنار وسایل و تجهیزات و لباسهای قهرست شده در بالا، استفاده از لباسهای شخصی (spray deck) برای بازیکنان مجاز شمرده شده است همچنین سایر وسایل و تجهیزات  محافظتی بر روی دست ساعد ،آرنج نیز مجاز شمرده شده است البته استفاده از این وسایل در صورتی مجاز است که فقط جنبه محافظتی برای بازیکن داشته باشد و نباید با لبه های تیز خود ،سلامت سایر بازیکنان را به مخاطره بیندازد. وسایل و تجهیزات دیگر مجاز شمرده نشده اند. یک بازیکن نبایست مثلا از جواهر آلاتی استفاده نماید که هم برای خود فرد استفاده کنند و هم برای سایر بازیکنان خطراتی به همراه داشته باشد . همچنین بازیکنان نبایست از هیچ مواد گریس مانند برای وسایل و تجهیزات خود استفاده کنند.

 

17- علائم تبلیغاتی و تجاری :

         قایقها و متعلقات آنها ولباسهای ورزشی احتمال داردکه با خود کلمات و علایم تبلیغاتی و تجاری به همراه داشته باشند . کلیه اطلاعات تبلیغاتی نباید به گونه ای درج شوند که در تشخیص هویت فرد شرکت کننده و یا نتایج مسابقه یا بازی تداخلی ایجاد نمایند. کلمات و علائم تبلیغاتی ، تجاری می بایست یکسان ودر یک سمت قایقهای کایاک و لباس بازیکنان درج شوند .همچنین استفاده از تبلیغات دخانیات و نوشیدنیهای الکلی مجاز نخواهد بود. کمیته برگزاری یک مسابقه بین المللی نیز این اجازه را دارد که در جریان این مسابقات برروی قایقهای کایاک بازیکنان تبلیغاتی را انجام دهد.علایم تبلیغاتی می بایست در یک فضا ی مستطیل شکل ودر ابعاد 40الی 70سانتیمتر از قسمت جلوی قایق صورت گیرد . همچنین احتمال دارد که یک تبلیغات دوبار در منطقه تبلیغاتی انجام گیرد.ضمنا دستورالعمل استفاده از کلمات و علائم تبلیغاتی و تجاری برروی لباس و وسایل و تجهیزات بازیکنان باید  به شرح ذیل  باشد:

          فدراسیون جهانی قایقرانی و فدراسیونهای ملی  برگزارکننده مسابقات ،نباید از تبلیغات اختصاصی استفاده نماید .

هر یک از قایقها، متعلقات و یا لباسهای ورزشی که براساس شرایط ذکر شده بالا عمل نکنند جهت استفاده  در جریان مسابقات فاقد صلاحیت لازم خواهند بود .بنابر این تیمها خود مسئول تضمین وسایل و تجهیزات خود براساس قوانین ومقررات می باشند.

 

18- معاوضه وسایل و تجهیزات:

هریک از بازیکنان اجازه دارند که در هر زمان منطقه بازی را ترک و به تعویض هر قطعه از وسایل و تجهیزات خود تا زمانیکه آنها توسط بازرس تایید شوند ،اقدام نمایند. بنابراین بازیکن مربوطه             می بایست وسایل و تجهیزاتی را که در منطقه تعویض خود تعویض نموده را جمع آوری کند.

 

19- بازرسی:

         وسایل و تجهیزات بازیکنان چه در قبل و در جریان و یا بعد از بازی بررسی می شوند . یک داور چناچه بازیکنی ،وسایل و تجهیزات او خلاف قانون و مقررات باشد ابتدا از طریق هشدار عمل می کند و در مرحله بعد می تواند بازیکن را در اولین وقت استراحت بازی اخراج و اگر وسایل و تجهیزات بازیکن خطراتی را برای سایر بازیکنان به همراه داشته باشد ،مستقیماً از منطقه بازی اخراج خواهد نمود.

 

20- زمان بازی:

         زمان بازی،در واقع دو وقت ده دقیقه ای خواهد بود،مگر اینکه بازی به وقت اضافی یا در صورت مساوی به یک بازی جهت مشخص نمودن تیم برنده نیاز داشته باشد .حداقل زمان مدت 7 دقیقه خواهد بود .حداقل زمان استراحت بین دو نیمه مدت یک دقیقه خواهد بود .تیمها نیز در پایان هر مدت زمان بازی  تغییراتی خواهند داشت . داور احتمال دارددر جریان زمان بازی تقاضای وقت استراحت بازی نماید .زمانیکه داور اعلان توقف بازی می نماید،وقت نگه دار زمان بازی را نگه می دارد و زمانیکه داور شروع مجدد بازی را از طریق سوت زدن اعلان می نماید ،وقت نگه دارنیز زمان را فعال می کند.

 

21- وقت استراحت (توقف موقت بازی):

داوران از وسیله ای به نام "سوت"جهت اعلان توقف موقت  بازی (time out) استفاده خواهند نمود. اگر بازیکنی واژگون شده و یا وسایل  و تجهیرات آنها تداخلی در بازی ایجاد کنند،توقف موقت بازی می بایست درخواست گردد. زمانیکه قوانین و مقررات بازی به شیوه ای خطرناک نقض می شود باید  در این شرایط از time out استفاده نمود. همچنین چنانچه وسایل و تجهیزات  زمین بازی نیاز به تنظیم دارند ویا به عنوان مثال (شکسته شدن پارو و خطراتی را برای بازیکن دیگر به همراه  داشته باشد) در این شرایط نیز می بایست از توقف موقت بازی(time out) استفاده کرد.اگر بازیکنی یا بازیکنانی صدمه دیده باشند و یا یک بازیکن بطور غیر قانونی در زمین بازی حضور داشته باشد ،البته به شرط آنکه این مسئله سبب متضرر شدن تیم دیگر نشود از توقف موقت بازی time out استفاده می گردد. همچنین زمانیکه گلی به ثمر میرسد و یا به صلاحدید داور مسابقه ،ضربه پنالتی ویا ضربه آزاد اعلان می گردد،در این موقع نیز باید از time out استفاده نمود.اگر داور مسابقه بازی را متوقف کرده باشد واین توقف بازی در جریان وقت استراحت (break) بازی نباشد و هیچ تیمی نیز خطا نکرده باشد.( به عنوان مثال : این مسئله صرفا به خاطر اشتباه  داور ،گلهای اشتباه ،آسیب دیدگی باشد)در اینصورت بازی ،با پرتاب آزاد تیمی که در آخرین لحظه ،مالکیت توپ با او بوده است مجدداً آغاز می گردد. زمانیکه برای حالت یک بازیکن واژگون شده تقاضای توقف موقت بازی(time out) می گردد در این شرایط برای شروع مجدد بازی می بایست از پرتاب آزاد استفاده نمود . ضمناً وقتی داوری نتواند مشخص کند که در لحظه سوت زدن چه کسی صاحب توپ بوده است در این حالت داور بازی را از طریق پرتاب توپ از سوی خود  جامبال آغاز می نماید.

 

22- انتخاب نهایی :

          در این حالت اولین تیم عنوان شده در ورقه بازی آغاز گر بازی از منطقه خط دروازه خواهد بود مگر اینکه یکی از کاپیتانها و یا مقام اصلی برای مشخص نمودن انتخاب آخر ، تقاضای پرتاب سکه را مطرح نما ید

 

23- آغاز مسابقه:

          در آغاز هر مسابقه تعداد پنج بازیکن از هر تیم با قایقهای کایاک خود و بدون حرکت در جلوی خط دروازه خود جهت شروع بازی به صف می ایستند.آنگاه داور با به صدا در آوردن سوت خود دستور به شروع مسابقه می دهد وسپس توپ را به مرکز منطقه بازی پرتاب می نماید. اگر این توپ طوری از سوی داور پرتاب شود که به نفع یکی از تیمهای حاضر در بازی باشد ،آنگاه داور تقاضای توپ کرده و تصمیم به شروع مجدد بازی می کند . بازیکنی که برای تصاحب توپ تلاش می کند اجازه ندارد تا از هیچ کمک و مساعدت فیزیکی بازیکنان دیگر برای این امر استفاده نماید.ضمناً ، فقط یک نفر از بازیکنان هر تیم می تواند جهت تصاحب توپ در آغاز بازی تلاش کند . از این روسایر بازیکنانی که این بازیکن را برای تصاحب توپ همراهی می کنند نبایست در فاصله ای نزدیکتر از شعاع 3 متری به این بازیکن باشند.

 

24- توپ خارج از منطقه بازی   )موانع خطوط کناری و هوایی):

         هنگامیکه هر قسمت از توپ ،خطوط کناری یا سطح عمودی خطوط کناری فیزیکی و یا هر مانع هوایی را لمس می کند ،در این زمان آن تیمی که در لحظه آخر با پاروی خود توپ را لمس نکرده ،یک پرتاب خط کناری به آن تعلق می گیرد. همچنین اگر خطوط کناری فیزیکی در نتیجه یک بازی معمولی ،از حالت خود تغییر موضع دهند، محدوده نیز همراه آن حرکت می کند .

 

پرتاب خطوط کناری:

          بازیکنی که این پرتاب را به دست می آورد ،می بایست بدن خود را در نقطه خارجی توپ و یا نقطه خطوط کناری ، نزدیکترین نقطه  برخورد یک مانع هوایی قرار دهد.

 

 

خط دروازه :

         هنگامی که هر قسمت از توپ سطح عمودی جلوی چهارچوب دروازه بین علامتهای کرنر را لمس می کند ، در اینحالت یا یک پرتاب خط دروازه و یا پرتاب کرنر اعلان خواهد شد. البته این به استثنای مواردی است که توپ از چهارچوب دروازه به منطقه بازی باز می گردد حالت rebound ویا تبدیل به گل می گردد.

 

پرتاب خط دروازه :

هنگامیکه توپ از بالای خط دروازه تیمها به بیرون می رود و در لحظه آخر توسط یک تیم دیگر  لمس می شود ( با یک تیم دیگر تماس پیدا می کند ) در این هنگام پرتاب خط دروازه اعلان خواهد شد . همچنین تیم ، این پرتاب را از هر جا در طول خط دروازه انجام خواهد داد.

 

پرتاب کرنر :

هنگامیکه توپ از بالای خط دروازه تیمها به بیرون می رود و در لحظه آخر توسط  تیم مدافع  لمس می شود ( با  تیم خودی تماس پیدا می کند ) در این حالت ، یک پرتاب کرنر اعلان خواهد شد . ضمناً بازیکنی که این پرتاب را دریافت می کند می بایست بدن خود را در گوشه منطقه بازی قرار دهد.

 

25- به ثمر رساندن گل :

یک تیم زمانیکه تمام توپ آن از سطح جلویی چارچوب دروازه تیم حریف عبور کند ،به گل دست پیدا کرده است . همچنین داور ، شماره بازیکنی که گل را به ثمر رسانده است را به "امتیاز نگهدار" اعلان خواهد نمود . ضمنااگر ازورود یک توپ به داخل دروازه از طریق یک مدافع و یا بازیکنان جانشین که از قسمت پشتی وارد دروازه می شوند ،جلوگیری به عمل آید،در این حالت اعلان گل می گردد.

 

26- شروع مجدد بازی پس از به ثمر رساندن گل:

           پس از اینکه یک گلی به ثمر رسیده است ، تیمی که این گل را دریافت داشته است ، جهت شروع مجدد بازی پرتابی را از مرکز منطقه بازی انجام خواهد داد . داور نیز جهت شروع مجدد  بازی در " سوت " خود خواهد دمید . همچنین هیچ ضرورتی وجود نداردکه بازیکنی توپ را در بالا ی سر خود نگه دارد . کلیه بازیکنان دو تیم می بایست با هم تیمهای خود و از نیمه خود ، بازی را شروع نماید .

27- بازیکن واژگون شده:

        اگر یک بازیکن واژگون گردد و درنتیجه آن قایق کایاک خود را ترک نماید در اینصورت باید از ادامه حضور خود در بازی صرفنظر کرده و همراه با وسایل و تجهیزات خود بلافاصله منطقه بازی را ترک نماید. همچنین اگر آن بازیکنی که واژگون شده ،تمایل دارد به بازی برگردد، ورود این بازیکن به منطقه بازی  می بایست بر اساس قوانین و مقررات انجام گیرد. هیچ فردی اجازه ندارد تا از طریق وسایل و تجهیزات خود وارد منطقه بازی شده و به کمک و مساعدت آن بازیکن واژگون شده همت گمارد. همچنین اجازه ندارد به خاطر کمک و مساعدت به چنین بازیکنانی مزاحمتی را برای داور بوجود آورد. یک تیم احتمال دارد که بخاطر انجام اینگونه کمکها و مساعدتهای بیرونی غیر مجاز، تنبیه گردد.البته این داور بازی است که درباره شدت این مجازات (جریمه ها ) تصمیم گیری می کند .

 

28- ورود به منطقه بازی ورود مجدد و تعویض :

        نباید بیشتر از تعداد بازیکنان که بطور قانونی مجازند تا در منطقه بازی حضور داشته باشند در آن باشند.بازیکنان تعویضی می بایست درمنطقه تعویضیها استقرار داشته باشند . منطقه تعویض نیز منطقه ای است در پشت خطوط دروازه، به استثنای فاصله 4 متر از سمت مرکز چارچوب دروازه می باشد. همچنین خروج ویا ورود یک بازیکن می بایست از " خطوط دروازه خودی " صورت گیرد. قبل از اینکه تعویض صورت گیرد،کلیه بازیکنان به همراه قایقها ی کایاک خود می بایست منطقه بازی را ترک کنند .اگر وسایل و تجهیزاتی از یک بازیکن به عنوان مثال : پارو و یا یک کلاه ،در منطقه بازی باقی بماند ،در این صورت هیچگونه تعویضی صورت نمی گیرد.ضمناانجام تعویض در هر لحظه و زمانی امکان پذیر است . ضمنا اگر بازیکنی به دلیل مسائل بازی شخصا منطقه بازی را ترک نماید ،در این شرایط ،ورود مجدد او به بازی امکانپذیر نمی باشد . یک بازیکن واژگون شده که منطقه بازی را از طرف خط دروازه خود ترک ننموده ،احتمال دارد زودتراز وقت  استراحت بعدی بازی تعویض نگردد. به هر حال ، قبل از اینکه تعویض انجام گیرد،کلیه وسایل و تجهیزات بازیکن واژگون شده (مثل قایق و پارو) می بایست از منطقه بازی انتقال داده شوند.

29- تعویض و ورود غیر قانونی به منطقه بازی :

        جائیکه بیشتر از تعداد بازیکنان قانونی از یک تیم در منطقه بازی حضور داشته باشند . در اینصورت آن دسته از بازیکنانی که به صورت غیرقانونی وارد منطقه بازی شده اند"کارت زرد" دریافت می دارند. تیمی که مرتکب این عمل شود مجبور است با یک بازیکن کمتر به بازی خود در منطقه بازی ادامه دهد. همچنین اگر مشخص نباشد که کدامیک از بازیکنان باید منطقه بازی را ترک کنند در اینصورت "کاپیتان تیم" اسم آن بازیکن را اعلان می دارد.ضمنا اگر در منطقه تعویض ،بازیکنی با پاروی خود در منطقه بازی سبب این گردد که گلی به ثمرنرسد در این حالت یک ضربه پنالتی اعلان خواهد شد.بازیکنی که مرتکب این عمل گردیده نیز باید با یک "کارت قرمز" جریمه گردد و تیم مربوطه نیز می بایست با یک بازیکن کمتربه کار خود در منطقه بازی ادامه دهد.

30- استفاده غیر قانونی پارو :

         موارد ذیل به عنوان روشهای استفاده غیر قانونی پارو در برخورد با بازیکن حریف به حساب می آید:

-                     بازی کردن و تلاش جهت بازی از طریق پارو برای توپی که آن توپ در نزدیکی بازوی بازیکن حریف است و بازیکن حریف تلاش می کند تا از طریق " دست" با توپ بازی کند.

-                     تلاش جهت بازی از طریق پارو و ازروی عرشه قایق کایاک حریف برای توپی که آن توپ در حالت پاروزنی معمولی در نزدیکی بازوان بازیکن حریف است.

-                     قرار دادن پارو در نزدیکی بازوان بازیکن حریفی که توپ رادر دستشن خود دارد. البته یک" دروازه بان " از این قوانین و مقررات مستثنا است ومجاز است تا به صورت مستقیم در مقابل شوت دروازه دفاع کند البته بدون اینکه در هنگام نواختن این ضربه از سوی بازیکن حریف پاروی خود را به سمت او حرکت دهد ویااز روش عمدی خطرناکی در این زمینه استفاده نماید . همچنین وقتی یک بازیکن تلاش می کند تا بازیکن حریف را کنترل کند ،این کار را از طریق پرت کردن پاروی خود انجام می دهد.

-                      

31- مالکیت غیر قانونی:

            هنگامی مالکیت توپ با یک بازیکن است که آن بازیکن توپ را در دستان خود داشته باشد واز طریق پارو به مانور دادن آن بپردازد و یا در موقعییتی برای دستیابی به توپ با دستان خود بر روی آب و نه در هوا ،وجود داشته باشد . یک بازیکن فقط اجازه دارد تا پنج ثانیه مالکیت توپ را داشته باشد و بعد از این مدت زمان می بایست آن را به بازیکن دیگر پاس دهد و یا با پرتابی آن را حداقل تا فاصله یک متری نزدیک بازوان بازیکن دیگر قرار دهد.

همچنین اگر بازیکن در تصاحب و مالکیت توپ با یک بازیکن دیگر شریک باشد و یا اینکه توپ به دلیل تکل انجام گرفته دور از دسترس بازوان قرار گیرد ،در این حالت برای مالکیت مجددتوپ یک پنج ثانیه دیگر برای بازیکنان داده خواهد شد . ضمنا اگر یک بازیکن به صورت کامل واژگون شده باشدو ناحیه سر او نیز در داخل آب باشد و توپ نیز در دستان این بازیکن نباشد به نظر می رسد که مالکیت توپ را از دست داده باشد. یک بازیکن احتمال  ندارد که توپ را بر روی ( spray deck) خود قرار دهد.

یک تیم زمانی صاحب مالکیت است که :

-                     بازیکن آن تیم صاحب مالکیت توپ باشد.

-                     توپ بین بازیکنان آن تیم پاس کاری  شود. این مالکیت تیم ،تا زمانی است که :

-                     یک بازیکن حریف صاحب این مالکیت (توپ) گردد.

-                     یا اینکه توپ به حالتی بی جنب و جوش باشد.

-                     ویا اینکه  توپ به هنگام شوت دروازه ویا شوت آزاد و در بر خورد با دست بازیکنان در مدت زمان نه چندان طولانی از دست برود .

-                      

32- تکل غیر قانونی دست :

در واقع " تکل دست " از سوی یک  بازیکن انجام  می گیرد و وقتی بازیکنی با دست بازو و از طریق هل دادن پشت  بازیکن حریف ، قسمت بالایی بازو  و یا اطراف ،عمل می کند پس از آن وقت  می گوئیم،آن بازیکن مرتکب تکل دست گردیده است. موارد تکلهای دست ذیل غیر قانونی  می باشند:

-                     هر گونه تکل دست در شرایطی که بازیکن تکل شونده فاقد مالکیت توپ باشد .

-                     هر گونه تماس بدن به غیر از موارد : دست باز به پشت،قسمت بالایی بازو ویا اطراف

-                     هر گونه تکل دست به شرط آنکه سلامت بازیکن تکل شونده به مخاطره افتد.

-                     یک بازیکن نمی تواند از طریق دست یا ساعد و یا با حرکات آرنج به سمت دست فرد تکل زن ، مانع از عمل تکل گردد.

 

 

 

33- تکل غیر قانونی قایق:

 

       در واقع بازیکنی که با یک دست باز سعی در هل دادن پشت بازیکن حریف ، بازوی بالایی و یا کناری  او داشته باشد می گوییم چنین بازیکنی مرتکب " تکل دنیت " شده است .

 موارد تکل های قایق  ذیل غیر قانونی تلقی می گردند:

-                     هر گونه تکل قایق ،که در آن قایق فرد تکل زن با بدن بازیکن بر خورد و یا بازیکن را به مخاطره بیاندازد. همچنین بازوی بازیکنان آن هنگامی که هر قسمت از آن بر آمده از بدن قرار گیرد ، به عنوان  بخشی از بدن قلمداد نخواهد گردید.

-                     هرگونه تکل قایق که در آن قایق فرد تکل زن ، با قسمت (spray deck) بازیکن حریف بر خورد می کند در این حالت تکل قانونی ، مجازاتی در کار نخواهد بود مگر اینکه قایق فرد تکل زن به تکل قسمت (spray deak ) قایق حریف ادامه دهد.

-                      همچنین آن هنگامی که توپ به مدت طولانی در اختیار هر بازیکن نیست وآنها احتمال دارد از طریق حرکت دادن قایقهای یکدیگر با دست ،سعی در انجام عمل برنامه ریزی شده ای بر روی قایق بازیکن حریف داشته باشند.

-                     بازیکنی که در هنگام ،مالکیت توپ ، کنترل عرشه قایق و یا برخورد با بازیکن حریف را از دست می دهد .

-                     هر گونه تکل شدید و تماس آنی  با اطراف قایقی که در زاویه بین 80 و100درجه قرار دارد.

-                     تکل بازیکن حریفی که فاصله ای نزدیکتر از سه متر با توپ ندارد.

-                     هر گونه تکل بازیکن حریف آن هنگامی که قایق  تکل زننده تلاشی برای مالکیت توپ ندارد.

       

 

     

 

34-تنه غير قانوني

هنگاميكه يك بازيكن از طريق مانور دادن قايق كاياك  خود در برابر (به زيان ) قايق كاياك بازيكن حريف بين خطوط شش متر  و خطوط دروازه در حاليكه هيچكدام از بازيكنان براي مالكيت توپ تلاش نمي كنند ،سعي در كسب موقعيتي نمايد در اين حالت مي گوئيم كه (تنه هل دادن ) غير قانوني اتفاق افتاده است .

-موارد ذيل  تنه غير قانوني تلقي مي شوند :

-هنگامي كه يك بازيكن در حالت ساكن است يا سعي در حفظ موقعيت خود داشته و بدن او از طريق برخورد مستمر قايق كاياك حريف به اندازه بيش از نيم متر حركت مي كند(جا به جا )        مي شود.

-هنگاميكه برخورد با قايق كاياك بازيكن حريف ،همانند آنچه به عنوان يك تكل قايق كاياك تعريف شده ،اتفاق بيافتد.

-يك بازيكن احتمال ندارد كه با تمام قايق كاياك خود در پشت خطوط دروازه مرتكب تنه شود براي اينكه در اين شرايط او (آنها) در منطقه شش متر قرار ندارند.

35-حايل غير قانوني (سد كردن )

هنگاميكه قايق كاياك ساكن يك بازيكن مانع  از پيشروي قايق كاياك بازيكن حريف مي شود در اين حالت مي گوئيم كه عمل حايل (سد كردن) اتفاق افتاده است.

يك قايق كاياك بازيكن زماني ساكن است كه حركتي نداشته و بازيكن نيز هيچگونه تلاشي از طريق ضربات فعال پارو براي به حركت در آوردن آن از خود نشان ندهد .

موارد ذيل به عنوان عمل حايل غير قانوني به شمار مي روند:

-سد حايل جدي ، خارج از منطقه شش متر پيشروي يك بازيكني كه به سمت دروازه حركت     مي كند در حاليكه هيچ بازيكني براي توپ رقابت نمي كند.

-سد حايل جدي پيشروي بازيكني كه به سمت توپ حركت مي كند در حاليكه اين بازيكن نزديكتر از سه متر با توپ فاصله ندارد.

-سد حايل جدي پيشروي بازيكني كه در موقعيت مالكيت توپ قرار ندارد و يا اينكه اين بازيكن در فاصله اي نزديكتر از سه متر با توپ قرار ندارد و يا نزديكترين بازيكن به توپ نباشد. البته توپي كه برروي آب قرار دارد و نه در هوا همچنين بازيكني كه براي توپ رقابت نمي كند.

36-گرفتن (نگه داشتن )غير قانوني :

-يك بازيكني كه حركت بازيكن حريف را از طريق قراردادن دست-بازو بدن يا پارو بر روي قايق كاياك يا گرفتن بازيكن حريف يا وسايل و تجهيزات محدود       مي نمايد.

-يك بازيكني كه از وسايل و تجهيزات منطقه بازي از قبيل :علامتهاي   از طریق محدوده  -تيرهاي دروازه يا هر شي اطراف جهت نيروي رانشي يا حمايت يا حركت به بيرون از محل استفاده         مي كنند.

 

 

 

37-رفتار غير ورزشي :

موارد ذيل به عنوان رفتار غير ورزشي تلقي مي گردند:

-هر گونه موارد نقص قانون كه توسط بازيكن در وقت استراحت بازي انجام        مي گيرد.

-مانع شدن بازيكني كه پس از واژگون شدن سعي در راست كردن خود دارد .همچنين بازيكني كه وارونه مي شود قبل از اينكه بازيكن حريف اجازه يابد تا تكل ديگري را بر روي آن بازيكن انجام دهد مي بايست اجازه يابد تا (سرو دو شانه ) خود را به بالاي آب بياورد.

-همچنين مداخله با وسايل و تجهيزات يك بازيكن حريف از قبيل : گرفتن يا حركت دادن پاروي بازيكن ديگر دور از دسترس او يا ممانعت عمدي بازيكن از بدست آوردن دوباره مالكيت پارو.

-بكارگيري تاكتيكهاي تاخيري عمدي از قبيل پرت كردن توپ به گوشه هاي زمين بازي ( محوطه بازي ) يا سد كردن عمدي بازيكن حريف ، تاخير در شروع مجدد سريع بازي پس از نقض قانون ، مخالفت بازيكنان ؛ مقابله به مثل كردن ، لحن زشت و فحش آميز و ساير رفتارهاي غير ورزشي نسبت به بازيكنان ،داور و يا ساير مقامات و يا رفتاري كه به صلاحديد داور به زيان بازي باشد.

38-دفاع از دروازه

اولين بازيكن مدافع جهت دفاع از دروازه با پارو كه در آن زمان به عنوان دروازه بان تلقي مي گردد .مستقيما زير دروازه قرار مي گيرد.بدن فرد دروازه بان مي بايست به سمت منطقه بازي باشد و سعي در حفظ موقعيت خود در محدوده يك متري مركز خط دروازه نمايد.به هر حال اگر در شرايطي تعداد دو و يا چند بازيكن مستقيما" زير دروازه قرار گرفتند آن بازيكني كه دقيقا زير دروازه قرار گرفته در آن لحظه به عنوان دروازه بان تلقي مي گردد. اگر دروازه بان در موقعيت مالكيت توپ نباشد و توسط برخورد با يك بازيكن حريف تعادل خود را از دست بدهد در اين حالت آن بازيكن مرتكب يك تكل غير قانوني شده است .

اگر يك مهاجم از طريق هل دادن مدافع به سمت دروازه بان سبب تغيير موضع دروازه بان گردد در حاليكه هيچكدام از مدافعان در موقعيت مالكيت توپ قرار نداشته باشند در اين حالت خود مهاجم جريمه خواهد شد.اگر يك مدافع پس از هل داده شدن شانس اين را دارد كه با دروازه بان برخورد نكند اما اين شرايط حاصل شود(برخورد كند) در اين حالت فرد مهاجم جريمه نخواهد شد.همچنين اگر يك فرد مدافع بازيكن مهاجم را به سمت دروازه بان هل دهد در اين شرايط فرد مهاجم نبايد جريمه گردد.اگر فرد مهاجم شانس اين را دارد كه پس از هل داده شدن توسط مدافع با دروازه بان برخورد نكند اما اين شرايط حاصل نگردد در اين صورت فرد مهاجم جريمه خواهد شد . اگر يك مهاجمي كه در موقعيت توپ قرار دارد و مسير و سرعت اصلي او طوري نباشد كه بخواهد با دروازه بان برخورد كند اما توسط فرد مدافع به سمت دروازه بان هل داده شود . در اين شرايط فرد مهاجم جريمه نخواهد شد.

ضمنا" دروازه باني كه در موقعيت مالكيت توپ قرار ندارد اما براي تصاحب توپ بر روي آن تلاش مي كند در اين شرايط او نيز همانند ساير بازيكنان مي تواند مرتكب تكل گردد. اگر در اين حالت دروازه بان مالكيت توپ را بدست نياورد ديگر در جايگاه دروازه بان نخواهد بود تا اينكه فرد مهاجم عمل شوت را انجام داده و يا اينكه توپ را پاس دهد.اما پس از اينكه فرد مهاجم موقعيت مالكيت توپ را از دست داد نبايست از طريق سد كردن جدي مانع از تلاش دروازه بان براي دوباره بدست آوردن يا تداوم موقعيت او گردد.همچنين در منطقه شش متر يك فرد مهاجم نبايست بطور جدي مانع از حركت يك مدافع براي قرار گرفتن در موقعيت يك دروازه بان گردد.يك فرد مدافع اجازه خواهد داشت بدون اينكه مرتكب عمل پنالتي شود براي قرارگرفتن در موقعيت دروازه باني با قايق كاياك خود فرد مهاجم را هل دهد مگر اينكه مرتكب بازي خطرناك گردد.بنابراين به محض اينكه تيمي مالكيت توپ را در اختيار گرفت نميتواند به مدت طولاني به دفاع پرداخته و يا اينكه نمي تواند بازيكني را به عنوان دروازه بان در اين محل مستقر كند.

39-توپ داور

-عمل پرتاب از سوي داور  هنگامي اعلان خواهد شد كه تعداد دو يا چند بازيكن از تيم حريف يك و يا چند دست خود را بطور محكم بر روي توپ گذاشته بطوريكه به مدت پنج ثانيه مالكيت مشترك توپ در اختيار آنها باشد.

-همچنين  هنگامي كه برخورد اول در اثر گرفتن غير قانوني توپ انجام گيرد و از هر بازيكني از بازيكن حريف به عنوان حمايت  استفاده شود در اين زمان نيز درخواست عمل پرتاب توپ از سوي داور صورت خواهد گرفت.

-اگر داوري نياز دارد كه نه در جريان وقت استراحت بازي و نه به خاطر اينكه هيچ تيمي خطايي را مرتكب شده بلكه به عنوان  مثال بخاطر (اشتباه داور گل هاي اشتباه ياآسيب ديدگي )بازي را متوقف نمايد و در اين شرايط نمي تواند مشخص كند كه در هنگام دميدن سوت مالكيت توپ با چه كسي بوده است در اين حالت داور از طريق پرتاب توپ از سوي خود اقدام به شروع مجدد بازي مي نمايد.

عمل پرتاب توپ از سوي داور در نزديكترين نقطه و بر روي خطوط كناري برخورد انجام خواهد گرفت.وقتي عمل پرتاب توپ داور براي برخورد ي كه بين خطوط شش متر و خط دروازه اتفاق افتاده اعلان مي گردد در واقع اين پرتاب در نزديكترين نقطه خطوط شش متر انجام خواهد شد.همچنين تعداد دو بازيكن حريف در گوشه سمت راست خطوط كناري و بر روي نزديكترين سمت خطوط دروازه خود نزديك خطوط كناري و جائيكه وضعيت اتفاق افتاده است با فاصله يك متري از داور صف آرائي  خواهند نمود.اين بازيكنان پاروهاي خود را نيز بر روي آب قرار خواهند داد. ضمنا" ساير بازيكنان مي بايست در فاصله حداقل سه متري از بازيكناني كه در عمل پرتاب توپ از سوي داور شركت مي كنند. حضور داشته باشند. در اين هنگام داور توپ را بر روي آب و بين بازيكنان پرتاب خواهد نمود و آن گاه  در سوت خود براي شروع مجدد بازي مي دمد.هردوي اين بازيكنان مي بايست به محض تماس توپ با اب و از طريق دستان خود جهت مالكيت توپ تلاش نمايند.همچنين بازيكنان نبايست قبل از اينكه توپ باآب  تماس داشته باشد باآن  بازي كنند. 

40-امتياز:

داوران چنانچه تشخيص دهند كه عليرغم حادث شدن نقض قانون توسط يك بازيكن حريف به نفع تيم ديگر است كه بازي ادامه پيدا كند واگر هيچكدام از داوران در سوت خود ندميده باشند   مي توانند دستور به ادامه بازي دهند.بعد از اين جريان داور مي تواند هريك از بازيكناني را كه مرتكب نقض قانون شده است در وقت استراحت بعدي بازي از طريق نشان دادن كارت زرد و قرمز جريمه نمايد. همچنين كلمه امتياز مي تواند طوري ديگر تعبير شود و آن  اينكه در موقعيتي نقض قانون اتفاق نيافتاده باشد ولي بازيكن يك لحظه فكر كند كه اين نقض قانون صورت گرفته وبازي را متوقف نمايد (بعنوان مثال بخاطر شنيدن يك سوت از منطقه بازي ديگر.شلوغي و.......)

41-تحريم -مجازات

داور بازي مي تواند مجموعه اي از تحريمات ذيل را براي بازي غير قانوني البته بسته به شدت و كثرت تخلفهايي كه انجام شده است وضع نمايد.همچنين داور مي تواند يك بازيكن را به دفعات مختلف البته بسته به شدت و كثرت تخلفهايي كه انجام داده اخراج نمايد. همچنين اخراج بازيكنان به هنگام توقف موقت بازي time out  و يا انتراكت بازي به تعويق مي افتد.

 

 

ضربه پنالتي دروازه

اين ضربه در هنگام حادث شدن هر گونه خطاي عمدي و يا خطرناك در منطقه شش متر بر روي بازيكني كه در حال انجام عمل شوت زدن ؛ پاس دادن ويا نزديك شدن به دروازه است اعلان    مي گردد. در واقع عمل شوت زدن از سوي بازيكن زماني اغاز مي گردد كه بازيكن با توپ و از طريق دست و يا پارو تماس داشته و به وضوح سعي در انجام عمل شوت مي كند . همچنين اين ضربه در هنگام حادث شدن يك خطا بيرون از منطقه شش متر بر روي بازيكني كه در حال انجام عمل شوت زدن .پاس دادن و يا نزديك شدن به دروازه است اعلان مي گردد. البته اين در حالتي است كه اگر بازي غير قانوني برروي بازيكني با توپي كه در دست بازيكن حريف است برخورد كند و يا مرتكب نوعي بازي غير قانوني شود كه بازيكن حريف را به مخاطره بياندازد.

شوت آزاد

اين شوت .شوتي مستقيم به سمت دروازه است.در بازيهاي معمولي زماني كه توپ به ميزان يك متر بطور افقي حركت كرده و يا به سمت بازيكن حريف تغيير مسير داده ادامه مي يابد .بنابراين شوت آزاد به شوتي گفته ميشود كه از هر نقطه زمين به دليل عدم حادث شدن خطاي پنالتي .پرتاب كرنر .پرتاب خط دروازه يا شروع مجدد از مركز زمين نواخته مي شود.

پرتاب آزاد

اين پرتاب ، پرتابي مستقيم به سمت دروازه نمي باشد . در بازيهاي معمولي زماني كه توپ به ميزان يك متر بطور افقي حركت كرده و يا به سمت يازيكن حريف تغيير مسير داده ، ادامه         مي يابد.بنابراين پرتاب آزاد به پرتابي اطلاق مي شود كه از هر نقطه زمين به دليل عدم حادث شدن خطاي پنالتي و شوت آزاد نواخته مي شود

 بازيكن براي بقيه بازي اخراج مي شود

-براي بازيكني كه به هر دليل كارت زرد دوم خود را دريافت مي دارد مي بايست يك كارت قرمز داده شود

-هنگاميكه ارائه يك كارت زرد مشاجره آميز باشد و يا تاثير مطلوبي در كنترل بازي نداشته باشد مي بايست يك كارت قرمز به بازيكن داده شود

-اگر خطاي شخصي بر روي يك بازيكن انجام گيرد آن بازيكن خطا كار مي بايست كارت قرمز دريافت دارد.

-خطاهاي مستمر و مداوم و يا لحن توهين آميز از سوي يك بازيكن بايد كارت قرمز تعلق گيرد.

-همچنين اگر بازيكن براي بقيه بازي از زمين اخراج گردد به جاي آن فرد كس ديگري نمي تواند جانشين شود (بازيكن ديگري نمي تواند جانشين بازيكن اخراجي گردد.)

بازيكن براي مدت دو دقيقه بازي اخراج مي شود

براي بازيكني كه به هر دليلي كارت سبز  سوم خود را دريافت مي دارد مي بايست يك كارت زرد تعلق گيرد

-براي خطاي عمدي و خطرناك كه مانع از به ثمر رسيدن يك گل حتمي مي گردد و داور مسابقه نيز احساس كند كه فقط  دادن يك شوت آزاد تاثير مطلوب نخواهد داشت بايد يك كارت زرد نيز به آن بازيكن تعلق گيرد.

-براي بازي غير قانوني خطرناك كه بصورت عمدي و مستمر از سوي يك بازيكن انجام گيرد و تلاشي نيز از سوي بازيكن مربوط براي جلوگيري از اين بازي خطرناك

انجام نشود بايد يك كارت زرد تعلق گيرد.

-براي مشاجرات و اعتراضهاي مستمر و مداوم يك بازيكن نسبت به تصميمات داور نيز بايد كارت زرد تعلق گيرد

-براي خطا و يا لحن توهين آميز از سوي يك بازيكن بايد كارت زرد تعلق گيرد

-همچنين بازيكن اخراجي مي بايست از قوانين و مقررات ورود به منطقه بازي در خاتمه مدت زمان اخراج پيروي كند.

اخطار:

-براي رفتارهاي غير ورزشي عمدي از سوي يك بازيكن بايد كارت سبز تعلق گيرد.

-براي ارتباطات شفاهي غير ضروري با داور بازي خطرناك و يا رفتار ورزشي از سوي يك بازيكن بايد يك كارت سبز تعلق گيرد.

42-عمل انجام پرتابها:

بازيكني كه پرتابهاي از قبيل پرتاب خط دروازه ، پرتاب كرنر، پرتاب خطوط كناري پرتاب آزاد ، يا شوت آزاد را انجام مي دهد.قبل از مبادرت به چنين كاري مي بايست در حاليكه قايق كاياك او ثابت است توپ را بر بالاي سر و در امتداد بازوان خود نگه دارد. همچنين پرتابهايي از قبيل پرتاب خط دروازه ، پرتاب كرنر ، پرتاب شروع مجدد و پرتاب خطوط كناري ، پرتابهاي مستقيم به سمت دروازه نمي باشند.

توپ تا زمانيكه از طريق پرتاب اوليه و از نقطه رهايي به اندازه يك متر جابجا نشده و به سمت بازيكن ديگري از تيم خودي تغيير وضعيت ندهد مي گوييم كه آن توپ در جريان بازي نمي باشد. بازيكني كه مسئول انجام عمل پرتاب است مجاز است تا براي نواختن اين پرتاب در جاي خود مستقر شود.

همچنين هيچ يك از بازيكنان حريف اجازه ندارند تا زمانيكه پرتاب از سوي بازيكن انجام نگرفته با خود بازيكن و يا وسايل و تجهيزات او تماس داشته باشند و يا اينكه هيچيك از بازيكنان حريف نبايست تلاشي براي جلوگيري از حركت يك متري توپ از خود نشان دهد.

قابل ذكر است كه اگر بازيكن مرتكب اين عمل نقض قانون گردد مجازاتهايي بر عليه او در نظر گرفته مي شود.

هنگاميكه يك نقض قانون صورت مي گيرد و نيار است كه يك پرتاب ازاد اعلان گردد اين پرتاب به صلاحديد داور بايد از نقطه اي كه به نفع تيم است صورت پذيرد.بعنوان مثال در اين قبيل شرايط داور يا محلي كه نقض قانون در انجا صورت گرفته يا نقطه اي كه توپ در لحظه نقض قانون بوده و يا اينكه نقطه اي را كه توپ فرود آمده و در لحظه نقض قانون در هوا جريان داشته است را نشان خواهد داد.

43-عمل انجام ضربه پنالتي دروازه:

-بازيكني كه مسئول نواختن ضربه پنالتي دروازه است با حالتي ثابت در خط شش متر مبادرت به اين كار خواهد نمود.

-كليه بازيكنان ديگر مي بايست تا لحظه شروع مجدد بازي در نيمه ديگر منطقه بازي باشند.

-اين ضربه هنگامي كه داور بازي در سوت خود مي دمد نواخته خواهد شد.(براساس قوانين در مدت زمان پنج ثانيه انجام خواهد شد)

-شروع مجدد بازي نيز با سوت داور انجام خواهد شد.

-همچنين بازيكني كه مبادرت به انجام ضربه پنالتي مي نمايد تا زمانيكه اين توپ توسط بازيكن ديگر يا وسايل و تجهيزات ديگر و يا چارچوب دروازه لمس نشود احتمال ندارد كه بتواند بار ديگر با توپ بازي كند.

اتمام بازي:

وقت نگهدار از طريق يك علامت بلند پايان مدت زمان بازي را اعلان مي دارد.همچنين  اگر قبل از اينكه اين علامت از سوي وقت نگهدار به عنوان خاتمه بازي انجام شود ضربه پنالتي صورت گرفته باشد قبل از اتمام بازي اين ضربه پنالتي مي بايست نواخته شود.

45-وقت اضافه ،قانون گل طلايي:

در كليه مراحل به استثناي مرحله فينال اصلي بازي ، وقت اضافه   و قانون طلايي شامل دو وقت سه دقيقه اي مي باشد كه در جريان آن هرتيمي كه اولين گل را به ثمر برساند به عنوان برنده مسابقه به شمار مي رود.همچنين قبل از آغاز وقت اضافه و قانون طلايي و بين دو نيمه مدت زمان يك دقيقه و قت استراحت با اندك تغييراتي در پايان وجود خواهد داشت.

اما در مرحله فينال اصلي ، وقت اضافه و قانون گل طلايي شامل دو وقت 10 دقيقه اي مي باشد كه در جريان آن هرتيمي كه اولين گل را به ثمر برساند به عنوان برنده مسابقه تلقي مي گردد. در اين مرحله نيز قبل از آغاز وقت اضافه و قانون گل طلايي و بين دو نيمه مدت زمان يك دقيقه وقت استراحت با اندك تغييراتي در پايان وجود خواهد داشت.

46-ضربات TIE BREAKER

ضرباتي هستند كه در مسابقات مساوي براي تعيين تيم برنده از سوي هر دو تيم در يك دروازه نواخته مي شوند. در مورد ضربات TIE BREAKER نكته قابل فهم اينكه كاپيتان تيمها          مي توانند  بازيكناني را كه در اين ضربات شركت خواهند نمود انتخاب نمايند.

بطور معمول پنج نفر از هر تيم براي نواختن اين ضربات انتخاب مي شوند. و در پايان مدت زمان بازي آندسته از بازيكني كه بدليل دريافت كارت قرمز اخراج شده اند اجازه نخواهند داشت تا اين ضربات را انجام داند و بجاي آنان  هم تيمي آنان  اين وظيفه را به عهده خواهند گرفت. بازيكني كه براي اين ضربات انتخاب مي شود بصورت يك در ميان اين وظيفه را انجام مي دهند.

داور نيز در حضور كاپيتانهاي هر دو تيم براي مشخص نمودن اينكه كدام تيم بايد نخست به نواختن اين ضربات اقدام نمايند. به عمل شير يا خط (پرتاب سكه ) مبادرت مي ورزد .ضمنا" هر دو تيم ضربات خود را در يك دروازه انجام مي دهند.

 بجز كميته مسابقات داور بازي نيز در زمينه انتخاب دروازه ها تصميم گيري مي كند.در كنار اين مسائل دروازه باني كه در دفاع از دروازه شركت نمي كند خود را در كنار نزديكترين خط (خطوط كناري ) به داور دوم و در بين ضربات ،مستقر مي نمايد.مگر اينكه آنان شخصا اقدام به اين ضربات كنند پس از اينكه هريك از تيمها 5 ضربه خود را نواختند و در اين هنگام آن تيمي كه تعداد گلهاي بيشتري را به ثمر رسانده باشد به عنوان تيم برنده انتخاب مي گردد.

اما اگر در پايان ضربات tie breaker تيمها به نتيجه مساوي دست پيدا كردند  در اين لحظه بار ديگر تيمها به صورت متناوب و مثل مراحل قبل اقدام به نواختن اين ضربات مي نمايند.

در پايان اين ضربات هر تيمي كه تعداد گلهاي بيشتري را به ثمرر برساند به عنوان تيم برنده انتخاب مي شود

 

 

 

 

بيشتري را به ثمر رسانده باشند به عنوان تيم برنده انتخاب ميگردد.اما اگر در پايان ضربات tic breaker  تيمها به نتيجه مساوي دست پيدا كردند،در اين لحظه،بار ديگر تيمها به صورت متناوب ومثل مراحل قبل،اقدام به نواختن اين ضربات مي نمايند،در پايان اين ضربات هر تيمي كه تعداد گلهاي بيشتري را به ثمر برساند به عنوان تيم برنده انتخاب مي شود.

47- عمل انجام ضربه Tic breaker:

- بازيكني كه اقدام به زدن اين ضربه مي نمايد با حالت بدني ثابت و با فاصله چهار متر وپنجاه سانتي متري از خط دروازه خواهد ايستاد.

يك بازيكن از تيم مدافع نيز مستقيماً خود را در موقعيت زير دروازه به منظور دفاع از دروازه به وسيله پارو(به عنوان دروازه بان) قرار مي دهد. بدن دروازه بان مي بايست به سمت منطقه بازي بوده وتلاش نمايد تا موقعيت خود را در محدوده يك متري مركز  خط دروازه حفظ نمايد.همچنين دروازه بان نبايد در مدت زمان نواختن اين ضربه موقعيت خود را تغيير دهد.         

- كليه بازيكنان ديگر نيز مي بايست ضربه اي  مستقيم روانه دروازه نمايد.

48-نحوه ارائه شكايت به كميته مسابقات :

احتمال دارد يك سرپرست هيات نمايندگي ياسرپرست تيم بر اساس اين قوانين،شكايتي را مطرح نمايد. اين قبيل شكايتها مي بايست  توسط "كميته مسابقات" بررسي  گردد.همچنين احتمال دارد چنانچه كميته مسابقات تشخيص دهد كه موضوع شكايت مشابه ويكي است اين اجازه را بدهد كه شكايت  به طور مشترك واز سوي دو يا چند  نماينده ويا سرپرست تيم انجام گيرد.هر گونه شكايتي درباره تصميمات بازرسي ممكن است به طور شفاهي وبدون پرداخت هيچ هزينه اي از سوي سرپرست هيات  نمايندگي ويا سرپرست تيم،در قبل ويا جريان بازي،به بازرس ويا شخص بازرس اصلي صورت گيرد.حال اگر اين شكايت قبل از بازي باشد وسايل وتجهيزات ممكن است دوباره بررسي گردند،اما اگر اين شكايت در جريان بازي انجام گيرد،شخص بازرس از داور بازي خواهد خواست تا با صدا كردن بازيكن،وسايل وتجهيزات او مورد بررسي قرار گيرد.

كليه تصميمات داوران به عنوان تصميم نهايي وآخر تلقي مي گردد وتفسيرآنان از قوانين در سراسر جريان بازي از سوي بازيكنان اطاعت مي گردد.همچنين هيچگونه شكايتي نمي تواند در رابطه با تصميمات تفسيري يك داور صورت  پذيرد.هر گونه شكايتي مي بايست در مدت زمان بيست دقيقه پس از بازي انجام گيرد.البته قابل ذكر است كه اين شكايت ميبايست همراه با يك هزينه 20 دلاري باشد.اگر اين شكايت مورد قبول وپذيرش قرار گيرد مبلغ مذكور استرداد خواهد شد.هيچگونه شكايتي نمي بايست ديرتر از يك ساعت قبل از شروع بازي آنجائيكه اين شكايت بر خلاف حق يك بازيكن يا تيم جهت شركت در بازي است انجام گيرد البته در صورت اتفاق چنين مساله اي اين شكايت نيز مي بايست همراه با يك هزينه 20 دلاري(دلار آمريكا)باشد كه البته در صورت پذيرفته شدن اين شكايت مبلغ مذكور استرداد خواهد شد.

سرپرست يك تيم (يا نماينده او-مذكر/مونث)مي بايست شكايت خود را با گنجاندن موارد ذيل به مقام اصلي ارائه نمايد اين موارد عبارتند از:

-مساله برخورد

- زمينه هايي كه شكايت درباره آنها پذيرفته است.

- دلايل يا شرايطي كه اين زمينه هاي مورد ادعاي شكايت را حمايت ميكند.هيچ چيز در قوانين از انصراف يك شكايت از سوي يك سرپرست تيم به صورت مكتوب به مقام اصلي جلوگيري به عمل نمي آورد.در باب شكاياتي كه بر اساس قوانين صورت مي گيرند،مقام اصلي مي بايست بلافاصله اين شكايات را با مدارك همراه براي كميته مسابقات ارسال دارند.كميته مسابقات نيز يا بلافاصله پس از دريافت اين شكايات به بررسي آنها مي پردازد يا اينكه اين كار رادر مدت زمان ده دقيقه پس از دريافت آن انجام خواهد داد.كميته مسابقات چنانچه تشخيص دهد كه اين شكايات از اهميت چندان زيادي برخوردار نيست،آنها را كنار خواهد گذاشت.همچنين بر اساس اين قوانين ايجاب مي كند كه بررسي وتصميم بيشتري درباره اين شكايات انجام گيرد. ضمناً اگر كميته مسابقات تشخيص دهد كه بر اساس اين قوانين،شكايات نياز به بررسي وتصميم گيري بيشتري دارند در اين شرايط بلافاصله نشستي ترتيب خواهد داد.

- حال ، هنگاميكه شكايتي بر عليه يك بازيكن يا تيم انجام مي گيرد ،سرپرست تيم بازيكن ياتيم جهت قرائت يك كپي از اين شكايت حضور بهم رسانيد،احتمال دارد در اين شرايط كميته مسابقات چنانچه مصلحت ببيند نشستي  را برگزار نمايد(وبا هر حالت تنفسي كه تشخيص مي دهد ترتيب دهد) همچنين به سرپرست تيم شكايت شده اين فرصت را بدهند كه به موارد عنوان شده بر عليه آنها گوش فرا دهد.

ضمناً موارد عنوان شده از سوي سرپرست تيم و يا هر مقام مربوطه نيز مورد بررسي قرار گيرد.به سرپرست تيم شكايت شده اين اجازه را بدهند كه به همراه نمايندگي خود حضور بهم رساند. احتمال دارد كميته مسابقات همچنين از سرپرست تيم شكايت شده و يا ساير شاهدان بخواهد كه در نشست آنان حضور بهم رسانند.

به سرپرست (يا نمايندگان) هر تيم كه ممكن است مستقيماً تحت تاثير اين شكايت قرار گيرند، اين فرصت داده شود كه كاملا به موارد عنوان شده بر عليه آنها گوش فرا دهند. پس از بررسي كليه اطلاعات موجود و مربوط، كميته مسابقات به يك نتيجه گيري دست پيدا مي كند. به هر حال تصميم كميته مسابقات در اين زمينه، تصميم اكثريت خواهد بود. از اين رو كميته مسابقات احتمال دارد يك تيم را سلب صلاحيت كند و يا از ادامه مسابقات محروم نمايد.

هنگامي كه صحت يك شكايت بر عليه يك تيم پذيرفته شد در اين شرايط آن تيم از ادامه مسابقات سلب صلاحيت مي گردد. آنگاه هنگامي كه يك تيم سلب صلاحيت مي شود، كليه نتايجي كه تيم  مذكور در بازي هاي قبلي در جريان مسابقات  كسب نموده، مردود و يا اينكه به تيم حريف اهدا مي گردد. (داده مي شود)

هر گونه اهدا مدال، نشان افتخار و يا مقام به آن تيم لغو خواهد گرديد. همچنين كميته مسابقات چنانچه مناسب ببيند اقدامات ديگري را در هر مورد و البته با ارائه دلايل مكتوب براي تصميمات خود ، اتخاذ خواهد داد.

اما در طول آن دسته از شكاياتي كه با تاخير يعني در مدت زمان 30 روز از تاريخ برگزاري مسابقات انجام مي گيرند فقط در صورتي پذيرفته مي باشد كه مقامات انجمن شكايت كننده ثابت كنند كه شكايتي را كه بر عليه تيم انجام گرفته ، بر اساس بينش و توجه آنان به نتيجه مسابقات بوده است. به هر حال آن دسته از شكاياتي كه همراه با تاخير باشند، همراه با يك مبلغ 20 دلاري به رياست كميته كاناپولو ICF (فدراسيون جهاني قايقراني) ارجاع خواهند شد. البته اگر اين شكايات پذيرفته شوند، مبلغ مذكور استرداد خواهد شد.

49- اقدام انضباطي از سوي كميته مسابقات:

كميته مسابقات احتمال دارد قبل از اينكه هر گونه اقدامي جهت تشكيل يك نشست انجام دهد، هر يك از مقامات تيم و يا بازيكنان را جهت بررسي اين مسئله كه :

الف- آنها هر يك از شروط اين قوانين را نقض كرده اند.

ب- و يا اينكه به سمتي حركت كرده اند كه به زيان مسابقات بوده است. احضار نمايد احتمال دارد كميته مسابقات چنانچه مصلحت ببيند نشستي را برگذار نمايد.(و يا هر حالت تنفسي-استراحت)كه تشخيص مي دهدترتيب دهد.همچنين به بازيكن ويا مقام تيم احضار شده اين فرصت را بدهند كه به موارد عنوان شده بر عليه آنان گوش فرا دهند.ضمناً موارد عنوان شده از سوي بازيكن احضار شده ويا مقام تيم نيز مورد بررسي وارزيابي قرار گيرد.احتمال دارد كميته مسابقات به بازيكن احضا رشده ويا مقام تيم اين اجازه را بدهد كه به همراه نمايندگان خود حضور بهم رسانند ويا اينكه از بازيكن ويا مقام تيم احضار شده (فرا خوانده شده)ويا ساير شاهدان (در خواست كننده)كه در نشست آنان شركت نمايند.

 پس از بررسي كليه اطلاعات موجود ومربوط،كميته مسابقات به يك نتيجه گيري ميرسد .به هر حال ،تصميم كميته مسابقات در اين زمينه،تصميم اكثريت خواهد بود.همچنين كميته مسابقات احتمال دارد:يك  بازيكن را توبيخ نمايد.احتمال دارد كه يك بازيكن را بطور موقت از قسمتي از كل مسابقات محروم كند،كميته مسابقات چنانچه مناسب ببيند اقدامات ديگر را درهر مورد والبته با ارائه دلايل مكتوب براي تصميمات خود،انجام خواهد داد. كميته مسابقات يك مقام را به خاطر اعمال آنها،همانند يك بازيكن تنبيه ميكند.اما در مورد هريك از بازيكناني كه داراي سمت نيز هستند،كميته مسابقات اين عده راوچنانچه مرتكب خلاف شده باشند همانند يك مقام ونه يك بازيكن تنبيه خواهد نمود. مقام اصلي بلافاصله به صورت مكتوب تصميمات كميته مسابقات ،را به سرپرست تيم بازيكن يا مقام تيم احضار شده اعلان خواهد نمود(خبر خواهد داد).

50-نحوه ارائه فرجام خواهي به هيات ژوري:

احتمال دارد كه سرپرست يك تيم يا سرپرست هيات نمايندگي نسبت به تصميمات اتخاذ شده از سوي كميته مسابقات براساس اين قوانين تقاضاي فرجام خواهي  نمايد.درواقع اين قبيل تقاضاي فرجام خواهي مي بايست از سوي هيات ژوري مورد بررسي قرار گيرد .همچنين احتمال دارد چنانچه هيات ژوري تشخيص دهد كه موضوع فرجام خواهي  مشابه ويكي است،اين اجازه را بدهند كه اين تقاضاي فرجام به طور مشترك از سوي دو يا چند سرپرست تيم انجام گيرد.كليه تصميمات داوران به عنوان تصميم نهايي وآخر تلقي مي گردد.

همچنين هيچگونه شكايتي نمي تواند در رابطه با تصميمات تفسيري يك داور صورت پذيرد.هر گونه تقاضاي فرجام خواهي بر عليه تصميمات كميته مسابقات مي بايست در مدت زمان 60 دقيقه از زمان دريافت تصميمات  اين كميته ،همراه با يك مبلغ 50 دلاري انجام گيرد.البته چنانچه اين تقاضاي فرجام مورد تائيد هيات ژوري جهت برگرداندن آن به كميته مسابقات براي بررسي مجددباشد،مبلغ مذكور استرداد خواهد شد.همچنين سرپرست تيم( يا نماينده اومذكر يا مونث )مي بايست اين تقاضاي فرجام را با گنجاندن موارد ذيل به مقام اصلي ارائه نمايد اين موارد عبارتند از:

-                                           تصميمات كميته مسابقات

-                                           زمينه هايي كه در واقع فرجام خواهي درباره آنها صورت پذيرفته است.

-                                           دلايل يا شرايطي كه زمينه هاي مورد ادعاي فرجام خواهي را حمايت مي كند.

هيچ چيز در قوانين ، از انصرف يك فرجام خواهي از سوي يك سرپرست تيم به صورت مكتو ب به مقام اصلي جلوگيري به عمل نمي آورد.در باب  تقاضاي فرجامي كه بر اساس قوانين انجام ميگيرد،مقام اصلي مي بايست بلافاصله اين تقاضاها را، با مدارك همراه، براي هيات ژوري ارسال دارند هيات ژوري يا بلافاصله پس از دريافت اين تقاضا ها و در مدت زمان ده دقيقه پس از دريافت آنها ،به بررسي موارد مي پردازد.

هيات ژوري چنانچه تشخيص دهد كه اين تقاضاهاي فرجام از اهميت چندان زيادي برخوردار نيست،آنها را كنار خواهد گذاشت.همچنين براساس اين قوانين ايجاب مي كند كه بررسي وتصميم بيشتري درباره اين تقاضاي فرجام خواهي صورت پذيرد.ضمناً اگر هيات ژوري تشخيص دهد كه بر اساس اين قوانين ،اين تقاضاهاي فرجام نياز به بررسي وتصميم بيشتري دارند در اين شرايط،بلافاصله نشستي را بر گزارنمايد(وبا هر حالت تنفسي كه تشخيص دهد ترتيب دهد).همچنين به سرپرست تيمي كه اين تقاضاي فرجام خواهي را انجام داده وكميته مسابقات اين فرصت را بدهند كه به موارد عنوان شده بر عليه يكديگر گوش فرا دهند.ضمناً موارد عنوان شده از سوي سرپرست تيمي كه اين تقاضا فرجام را انجام داده وكميته مسابقات نيز مورد بررسي قرار گيرد.به سرپرست تيم مذكور وكميته مسابقات اجازه داده شود تا به همراه نمايندگان خود حضور بهم رسانند.احتمال دارد هيات ژوري از سرپرست تيم  مذكور،كميته مسابقات ويا ساير شاهدان بخواهند كه در نشست آنان حاضر شوند.پس از بررسي كليه اطلاعات موجود ومربوط،هيات ژوري به يك نتيجه گيري مي رسد.به هر حال تصميم هيات ژوري در اين زمينه،تصميم اكثريت خواهد بود.همچنين اين احتمال وجود دارد كه هيات ژوري بلافاصله"مقام اصلي"را از تصميمات خود مطلع نمايد.از اين رو "مقام اصلي"نيز بلا فاصله به صورت مكتوب تصميمات اتخاذ شده از سوي هيات ژوري را به اطلاع سرپرست تيم مذكور وساير افراد مرتبط اين قضيه،خواهد رساند.اگر هيات ژوري پس از بررسي تقاضاي فرجام وموارد مورد ادعاي يك سرپرست تيم،راي به درست بودن اين مورد دادند،در اين شرايط از كميته مسابقات خواهند خواست تا يكبار ديگر مساله را بررسي نمايد.نكته قابل فهم اينكه،هيات ژوري هيچ وجه قدرت تصميم گيري نداشته وفقط كار بررسي تقاضاي فرجام را انجام ميدهند،بدين معني كه آنها يا پس از بررسي يك تقاضاي فرجام آن را وارد داشته وجهت بررسي مجدد به كميته مسابقات ارجاع ميدهند ويا اينكه آن تقاضاي فرجام را رد مي كنند(مردود اعلان مي دارند)كميته مسابقات نيز پس ازارجاع يك تقاضاي فرجام از سوي هيات ژوري،به بررسي مجددآن خواهد پرداخت.به هر حال تصميم اتخاذ شده از سوي كميته مسابقات تحت نظارت( مديريت)هيات ژوري به عنوان ،تصميم نهائي تلقي ميگردد.

 

 

 

51-نحوه ارائه فرجام خواهي به هيات رئيسه:

چنانچه يك سرپرست تيم پس از ارائه اولين تقاضاي فرجام خود نسبت به راي كميته مسابقات به "هيات ژوري"ناراضي باشند،اين بارتقاضاي ديگري به "هيات رئيسه"جهت بررسي اين مساله  بر اساس قوانين ومقررات ICF ،انجام خواهد داد.به هر حال تصميمات اتخاذ شده از سوي هيات رئيسه ICFدر اين زمينه به عنوان تصميم نهايي تلقي شده وتوافق مي گردد كه سرپرست تيم مذكور ويا فدراسيون آن اين مساله را در هيچ جاي ديگري مطرح ننمايند سرپرست تيم ويا فدراسيوني كه مي خواهد تقاضاي فرجامي كه هيات رئيسه ارائه كند،مي بايست اينكار را به صورت مكتوب ودر مدت زمان 31 روز از تاريخي كه تصميم كميته مسابقات را نسبت به فرجام خواهي خود دريافت داشته به "شخص دبير كل" ارئه نمايد.

هر گونه ناديده گرفتن مدت زمان محدودبراي ارائه اين تقاضاي فرجام سبب ابطال ولغو آن خواهد گرديد.مگر اينكه سرپرست تيم با ارئه دلايل  شرايط استثنائي، مدت زمان بيشتري از هيات رئيسه ICF جهت اين كار در خواست نمايد.

قوانين ويژه براي مسابقات قهرماني جهان

1-تداركات:احتمال دارد مسابقات قهرماني جهان،با قوانين هيات رئيسه ICFسازماندهي گردد،مسابقات قهرماني جهان فقط براي آن دسته از فدراسيونهاي ملي كه عضو ICFباشند مجاز مي باشد.منطقه مسابقات در برابر شرايط آب وهوايي محصور خواهند بود مگر اينكه از نظرپيش بينيهاي هواشناسي غير محتمل باشد كه اين شرايط(از قبيل :باد يا باران) بر روي روز مسابقات تاثير  ميگذارد.مسابقات قهرماني جهان در رشته كانوپولو،هر دو سال يكبار در يك مكان وزمان خاصي و بر اساس قوانين كانوپولوي ICF، برگزار مي گردد مسابقات قهرماني جهان اين رشته براي  مسابقات ذيل برگزار خواهد شد:

- رده سني بزرگسالان (مردان- زنان)

- زير 21 سال زنان وزير 21 سال مردان

مسابقات قهرماني جهان براي تيمهاي ملي مجاز مي باشددر اين  مسابقات،از هر كشور،بيشتر از يك تيم در هر رده شركت نخواهد كرد در هر رده فقط در شرايط يك مسابقه قهرماني جهان برگزار مي گردد كه حداقل تعداد شش فدراسيون از سه قاره جهان حضورداشته باشند.چنانچه در جريان اين مسابقات تيمي انصراف دهد.اين مساله تاثيري بر روند مسابقات قهرماني جهان نمي گذارد.

2-مسابقات: هر يك از بازيكناني كه به صورت انفرادي در مسابقات قهرماني  جهان شركت  مي كنند مي بايست تحت  هر شرايط مجوز فدراسيون خود را كسب نمايند.هر يك از بازيكنان شركت كننده در مسابقات قهرماني جهان  مي بايست مليت كشوري را كه درآن حضور دارند را داشته باشند ويا اينكه مدت زمان دو سال ويا بيشتر را در يك كشوراقامت داشته باشند وهمچنين مي بايست عضو فدراسيون ملي نيزباشند .قابل ذكر است كه اين قانون ،شامل افراديكه كشور اصلي خود را ترك نموده ودر كشور ديگري ازدواج كرده است،نمي شود.اين دسته از بازيكنان ميتوانند بدون اينكه منتظر مدت زمان دو سال باشند براي فدراسيون جديد خود  وارد مسابقه شوند.

3- هيات ژوري و مقامات :در جريان مسابقات قهرماني جهان ،بالاترين قدرت با هيات ژوري مي باشد "هيات ژوري "حداكثر شامل پنج نفر خواهد بود .هيات رئيسه ICFاين افراد را منصوب مي نمايد يكي از اعضاي هيات ژوري حال يا رياستICF ويا عضو ديگري از هيات رئيسه ICF به عنوان "رياست هيات ژوري"تلقي مي گردد.همچنين افراد مرئوس هيات ژوري هيات ژوري شامل:مقام اصلي وساير مقامات مي باشند.ضمناً،كميته مسابقات شامل سه مقام كه كليه آنها داراي كارت رسمي بين المللي معتبر اين رشته ورزشي هستند،خواهد بود.اين افراد احتمال دارد متعلق به فدراسيونهاي ملي متفاوت باشند.حداكثر تعداد مقاماتي كه يك مسابقه قهرماني جهان را اداره مي كنند شامل تعداد هشت نفر براي هر بازي،به استثناي:هيات ژوري،مقام اصلي،برگزار كننده مسابقات،سازمان دهند فني،داور اصلي ،بازرس اصلي ومقام اصلي جدول خواهندبود.كليه داوران مي بايست داراي كارت رسمي بين المللي معتبر رشته ورزشي كانا پولو بوده ويا مو رد تاييد كميته كاناپولوي ICFباشد. كليه مسابقات مي بايست توسط داوران بيطرف قضاوت گردد. به عنوان مثال داور مذكور بايد به غيراز كشورهاي دو تيمي باشد كه در حال بازي كردن با يكديگرهستند.

4- انتصاب : گروههاي ذيل مسئول انتصاب مقامات ذيل مي باشند.

مسابقات قهرماني جهان

مقامات

هيات رئيسهICF

هيات ‍ژوري

هيات رئيسهICF

 

مقام اصلي

برگزار كننده مسابقات

سازمان دهنده فني

داور اصلي

بازرس اصلي

مقام اصلي جدول

پزشك سازماني

مقام رسانه هاي گروهي

 

 

 

 

 

 

 

 

5- فرمهاي شركت  در مسابقات :براي مسابقات قهرماني جهان،برنامه اي تنظيم مي گردد كه در آن به مواردي همچون:اينكه يك دعوتنامه چه مواقع بايد ارسال گردد،چه زمان شركت در مسابقات به پايان مي رسد،چه موقع برنامه موقت ويا برنامه در اختيار تيمهاي شركت كننده در مسابقات قرار مي گيرد ويا اينكه چه موقع اطلاعات مربوط به هيات نمايندگي بايد در اختيار كميته برگزاري باشد،توجه وتاكيد مي شود.

در هفته هاي قبل از مسابقات:

-دعوتنامه                                         20 هفته

-اتمام تاريخ شركت در مسابقات                12 هفته

-برنامه موقتي                                       10 هفته  

- اطلاعات مربوط به هيات نمايندگي                                    2 هفته

همچنين هزينه هاي مربوط به مسابقات مي بايست فقط با هماهنگي ICF وفدراسيون برگزار كننده مسابقات قهرماني جهان،انجام گيرد.كليه مسائل مربوط به دعوتنامه ها و فرمهاي شركت در مسابقات،تحت نظارت كميته برگزاري مسابقات وتصويب كميته برگزاري مسابقات وتصويب كميته كانوپولويICFخواهد بود.دعوتنامه هاي مسابقات قهرماني جهان از سوي فدراسيون ملي برگزاركننده مسابقات وبر اساس قوانين ومقررات ICF،صادر خواهند شد.دعوتنامه ها مي بايست براي كليه فدراسيونهاي ملي ارسال گردد.مسابقات قهرماني جهان براي كليه تيمهاي ملي مجاز است.همچنين در اين مسابقات،از هر كشور،بيشتر از يك تيم در هر رده شركت نخواهد كرد جائيكه انتخاب فرمهاي شركت در مسابقات ضرورت دارد،اين انتخاب مي بايست طوري انجام گيرد كه حداقل يك فرم از هر گروه قاره اي نگهداشته شود. برنامه موقت مسابقات نيز به كليه تيم هاي شركت  كننده در مسابقات اعلان خواهد شد.

6-                                   محدوديتهاي سيستم وبرنامه(مسابقات)

-                                           يك مسابقه قهرماني جهان بيشتراز هفت روز متوالي به طول نخواهد انجاميد.

-                                           - براي مراحل مقدماتي ومياني احتمال دارد بيشتر از يك منطقه بازي مورد استفاده قرار گيرد.

-                                           بازيها در يك گروه مي بايست در منطقه انجام گيرند.

-                                           بازيهاي مراحل فينال مي بايست در يك  منطقه بازي اجام گيرد.

-                                           ضرورتي ندارد كه يك تيم ،در يك روز،در بيشتر از يك منطقه بازي كند.

-                                           يك تيم ضرورتي ندارد كه در يك روز در مدت زمان بيش از نه ساعت ،بازي كند.

-                                           يك تيم ضرورتي ندارد كه اولين بازي روز خود را در مدت زمان كمتر ازدوازده ساعت ،پس از آخرين بازي روز قبل ،بازي كند.

-                                           يك تيم ضرورتي ندارد كه در يك روز،بيش از چهار بازي انجام دهد.

-                                           يك تيم ضرورتي نداردكه يك بازي را در مدت زمان كمتر از يك ساعت،پس از اتمام بازي قبلي خود،انجام دهد.

-                                           يك تيم مي بايست حداقل يك بازي در يك روز وقبل از بازي در مرحله فينال اصلي انجام دهد.

7-                                     انتخاب سيستم مسابقات:مسابقات در هر رده،در مراحل مختلف برگزار مي گردد.همچنين،كميته كانوپولويICFدر باره تعداد مراحل هر رده تصميم گيري خواهند نمود.

مرحله اول:

مرحله اول يك سسيستم ليگ است.بدين معني كه ،تيمها به گروههاي مساوي وياتقريباً مساوي تقريباً مساوي تقسيم مي شوند آنگاه تيم هاي ملي بر اساس نتايج قبلي مسابقات قهرماني جهان ومسابقات قهرماني  قاره اي رتبه بندي خواهند شد.در مرحله آخر نيز كميته كانوپولوي ICF،در باره تعداد گروهها وتيمهاي ملي رتبه بندي شده در هر گروه تصميم گيري خواهند نمود.

مرحله دوم:

مرحله دوم به مرحله سوم منجر خواهد شد.در اين مرحله،تيمهايي كه ازمرحله مقدماتي رتبه بندي شده اند،احتمال دارد به گروههاي جديد تقسيم گردند.آنگاه هر يك از اين گروهها،به صورت سيستم ليگ-حذفي براي ارتقائ به مرحله سوم بازي مي كنند.در مرحله آخر نيز،كميته كانوپولوي ICFدر باره تعدد گروههاو سيستمي كه در مرحله دوم بازي مي كنند،تصميم گيري خواهند نمود.

مرحله سوم:

اين مرحله كه فينال حذفي ناميده ميشود،تيمها به صورت حذفي با يكديگر مسابقه مي دهند.اين روند به همين شكل وبا حذف تدريجي تيمها ادامه پيدا مي كند تا اينكه دو تيم پاياني با يكديگر جهت مشخص نمودن تيم برنده در فينال اصلي بازي كنند.در مرحله پاياني نيز ،كميته كانوپولوي ICF،درباره اين مساله كه چه سيستمي در مرحله سوم استفاده خواهد شد،تصميم گيري خواهد نمود.

8-منطقه بازي:طول منطقه بازي مي بايست به اندازه سي وپنج متر وعرض آن بيست وسه متر باشد.

منطقه مجاور محوطه بازي يك منطقه نا محدود آبي ويا حداقل عرض يك متر در خارج از كليه محدوده مي باشد.آب موجود در سراسر منطقه بازي مي بايست حداقل به ميزان حدود صدو بيست سانتي متر عمق داشته باشد.همچنين مي بايست يك ارتفاع حداقل هفت متري در بالاي منطقه بازي وجود داشته باشد.

9-توپ:كميته كانوپولويICF،مي بايست رنگ وهمچنين علامت تجاري توپهايي كه مورد استفاده قرار مي گيرند را تصويب نمايد.

10- تعيين هويت:بازيكنان يك تيم،از عدد 1 الي 10 ،شماره گذاري خواهد شد.اين  شماره بر روي لباس ورزشي وكلاه بازيكنان نمايش داده خواهد شد.

11-زمان بازي:زمان بازي ورزشي(كانوپولو) در وقت ده دقيقه اي خواهد بود،مگر اينكه نياز باشد بازيكنان در وقت اضافه با يكديگر بازي كرده ويا اينكه ضربات پنالتي اتفاق بيافتد  بنابراين مدت زمان بازي(كانوپولو)كوتاهتر از اين نخواهد بود.ضمناً،زمان استراحت بين دو نيمه مدت سه دقيقه"خواهد بود. بنابراين زمان استراحت بين دو نيمه كوتاهتر از اين مقدار نخواهد بود.

12-شكايت:هر گونه شكايتي در جريان مسابقات انجام مي گيرد مي بايست به كميته مسابقات ارسال گردد واين شكايت نبايد دير تر از بيست دقيقه پس از انتشار نتايج به"مقام اصلي"تسليم گردد در واقع "مقام اصلي"كليه تيمها را در مورد شكايات آگاه مي كند. پس از مدت زمان بيست دقيقه"مقام اصلي"كار شكايات را پايان يافته تلقي كرده وبررسي اين شكايات را آغاز مي نمايد.همچنين تصميم "كميته مسابقات" در اين زمينه درمدت زمان ده دقيقه پس از پايان ارائه شكايات،به صورت مكتوب اعلان خواهد شد."مقام اصلي"مي بايست سرپرستان تيمها را از اين تصميم آگاه نمايد سرپرستان تيمها نيز مي بايست با امضاء كردن كپي كميته مسابقات رسيد آن را تاييد وآنگاه زمان دقيق ارائه فرجام خواهي ديگر رااعلان نمايند.

كليه شكايات بصورت مكتوب وهمراه با يك هزينه(25 دلاري) يا برابر پول رايج كشوري كه مسابقات در آن انجام گرفته خواهد بود.چنانچه اين شكايات مورد تائيد قرار گيرند،هزينه مذكور استرداد خواهد شد.ضمناً هنگاميكه يك شكايت يا گزارشي بر عليه يك بازيكن ويا تيم انجام مي گيرد،در اين شرايط،سرپرست تيم بازيكن يا تيم جهت قرائت اين شكايت حضور بهم خواهد رسانيد.

13- فرجام خواهي-تقاضاي فرجام:

تقاضاي فرجام بر عليه تصميم كميته مسابقات به همراه يك هزينه بيست و وپنج(25دلاري) يا برابر پول رايج كشوري كه مسابقات در آن انجام گرفته وبه صورت مكتوب به هيات ژوري ارسال خواهد گرديد.اين تقاضاي فرجام نبايست ديرتر از مدت زمان بيست دقيقه پس از اينكه سرپرست تيم از تصميمات انجام گرفته بر عليه بازيكن ويا تيم خود آگاه شده است ورسيد ارائه شده را نيز امضاء نموده است،صورت گيرد.چنانچه اين تقاضاي فرجام مورد تاييد وپذيرش قرار گيرد،مبلغ مذكور استرداد خواهد گرديد.در مسابقات قهرماني جهان،تصميم هيات ژوري به عنوان تصميم نهايي تلقي مي گردد.

14- -اهدا جوايز

مدالهاي مسابقات قهرماني بر اسا س پروتكل المپيك ارائه خواهد گرديد.مدالهاي مسابقات قهرماني براساس موارد ذيل توزيع مي گردد:مقام اول(مدال طلا)،مقام دوم(مدال نقره)،مقام سوم(مدال برنز)،همچنين اين مدالها با هزينه فدراسيون ملي برگزار كننده مسابقات وتوسطICFتهيه خواهد شد.بر روي هر مدال ،اسم،سال،ورده مسابقات حك خواهد گرديد.اين مدالها نبايد تحت هيچ شرايطي به افرادي به غير از بازيكناني كه موفق به كسب مدال شده اند،اهدا گردند.فقط اين مدالها (به استثناي ساير جوايز)در مراسم رسمي به بازيكنان ارائه مي شود. ساير  جوايز احتمال دارد در يك فرصتي به غير از اين مراسم توزيع شوند.

ضمنا براي هر چه با شكوه تر برگزار شدن اين مراسم،بازيكنان مي بايست ملبس به لباسهاي ورزشي ويونيفرم ملي خود باشند.

15- ضد دوپينگ:

مساله كنترل ضد دوپينگ بر اساس قوانين ومقررات دو پينگICFوتحت نظارت كميته پزشكي ICF،اجرا خواهد شد.

16-نتايج وگزارشات :

نتايج،گزارشات هر يك از شكايات وساير مدارك لازم ومرتبط با مسابقات،مي بايست توسط فدراسيون ملي برگزار كننده مسابقات ودر روز فينال به دفتر ICFارسال گردد.نتايج مربوط به بازيها نيز مي بايست توسط فدراسيون ملي برگزاركننده مسابقات ودر روز فينال به سر دبير بولتن ICF     ارائه شود.