صفحه اصلي|نقشه سايت
دوشنبه ٢٧ خرداد ١٣٩٨اخبار
آخرين اخبار:
جستجو
آمار بازدید کنندگان
بازدیدکنندگان این صفحه: 4992
بازدید کنندگان امروز: 145
کل بازدیدکنندگان: 12167376
بازدیدکنندگان آنلاین: 18
زمان بارگزاری صفحه: 0/0938 ثانيه
ساعت

اتوماسیون اداری 

 
 
 
 
تحلیل و تفسیر

با نگاهی به نتایج می توان دریافت که شرایط فیزیولوژیکی ورزشکاران بهبود یافته است


شرکت در مسابقات قهرمانی روئینگ آسیا در سال 2011 در دو بخش جوانان و بزرگسالان و نیز در قسمت زنان و مردان صورت گرفت. این در حالی بود که بدلیل عدم اعطای ویزا توسط سفارت کره در زمان مقرر، علیرغم برنامه ریزی فدراسیون جهت حضور بموقع و انجام تمرین در پیست 2000 متر و آشنایی با شرایط آب و هوا و نیز سازگاری فیزیولوژیک جهت رفع تفاوت زمانی موجود بین ایران و کره جنوبی، ورزشکاران نتوانستند با آمادگی فیزیولوژیک کامل خود در مسابقات حاضر شوند. فدراسیون قایقرانی که مدتی قبل از اعزام به مسابقات به برگزاری تست نهایی و رکورد گیری جهت ارزیابی قایق های مورد نظر جهت شرکت در مسابقات پرداخته بود، در نهایت، تعداد 25 نفر ورزشکار در 10 قایق به مسابقات اعزام شدند. تعدادی از ملی پوشان نیز بدلیل عدم دستیابی به رکوردهای مناسب، از شرکت در مسابقات آسیایی بازماندند. تیم ملی کشورمان نهایتا با کسب یک مدال طلا در بخش یکنفره مردان و 2 مدال برنز در قایق 8 نفره مردان و 2 نفره جوانان مردان به کار خود پایان داد.
اولین دوره شرکت تیم ملی روئینگ کشور در مسابقات رسمی به حضور در تورنمنت بلغارستان و بلافاصله، شرکت در بازی های آسیایی دوحه قطر در سال 2006 برمیگردد. ولی اولین حضور مقتدرانه تیم روئینگ کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی در سال 2007 بود که تیم کشورمان برای اولین بار و با مربی گری آقای جیوگانیک توانست به 3 مدال طلا و 4 مدال نقره دست یابد. از آن دوره ، رشته روئینگ مربیان متعددی را به خود دیده و در مسابقات بسیاری شرکت نموده است. در بازی های آسیایی 2010 گوانگژو چین تیم 4 نفره زنان توانست به مدال برنز دست یابد و محسن شادی ورزشکار ارزشمند روئینگ تنها فردی بود که به تکرار افتخارات خود ( کسب 3 سابقه قهرمانی جهان در 3 سال متوالی) پرداخت. رشته روئینگ پس از کسب این نتایج در کره جنوبی دست به شروع دوباره زده تا بتواند مجددا جایگاه خود در آسیا را ارتقاء دهد و پس از آن نیز، به آینده امیدوار است تا با بکارگیری مربیان مجرب خارجی، ارتقای سطح دانش مربیان داخلی، انجام استعدادیابی و استفاده از امکانات بیشتر آکادمیک و ابزاری بتواند سطح خود را در جهان نیز به جایگاه قابل قبولی برساند.
در ادامه به بررسی میزان ارتقا یا افت نتایج مسابقات اخیردر مقایسه با مسابقات گذشته و تحلیل دلایل این نتایج خواهیم پرداخت.
در قسمت بزرگسالان مردان با مربی گری شوخرت گانیف مربی ازبکستانی، مدال محسن شادی در تکنفره سنگین وزن قابل پیش بینی بود. البته رکورد ایشان (7.08.43) در فینال مسابقات نسبت به نتایج بازیهای آسیایی (6.55.68) در سال گذشته افت محسوسی داشته است. ولی در مقایسه با نتایج سال جاری در مسابقات آلمان پیشرفت قابل توجهی نشان داده است. در ضمن، با نتایج مسابقات جام جهانی در اسلوونی (7.03.64) تقریبا مشابهت دارد. گفتنی است که شرایط جوی در کره چندان مناسب نبود و می توانست روی زمان بدست آمده تاثیرگذار بوده باشد.
در قایق تکنفره سبک وزن مردان، از جائیکه محسن شادی بارها در آن صاحب موفقیت شده بود حال عاقل حبیبیان برای اولین بار در این ماده حضور یافته بود. بهترین تایم این ورزشکار 7.21.08 بود. البته تایم مسابقه فینال ایشان با نفر اول مسابقات 18 ثانیه تفاوت داشت و در نهایت مقام پنجم را برای این ورزشکار به ارمغان آورد. شرایط جوی روز فینال باعث شد ایشان نتواند تمامی توان خود را نشان دهد. ضمن اینکه این ورزشکار برای اولین بار در ماده تکنفره پارو می زد و تجربیات قبلی او در قایق 2 نفره سبک وزن بوده است.
اما در قایق 8 نفره مردان، هماهنگی و انگیزه بسیار بالای ورزشکاران، تجربه حضور در مسابقات رسمی و انجام تغییراتی در ترکیب پاروزنان باعث ثبت نتیجه ای بسیار امیدوارکننده بود. بهترین رکورد این قایق با هدایت کیهان شمسی بعنوان سکاندار، وحید جوهری، مسعود محمدی، یاسر جوهری، اتابک پیشیار، افشار حیدری، فرهاد قلی زاده، فرزاد قلی زاده و سعید عادلی در روز فینال (5.52.61) بود که پیشرفت قابل توجهی نسبت به رکوردهای پیشین این قایق در دور مقدماتی و شانس مجدد و نیز مسابقات اسلوونی 2010 (6.15.38)، مسابقات زیر23 سال جهان 2010 بلاروس (6.10.43) و بازی های آسیایی 2010 گوانگژو (6.14.28) داشت. ضمن اینکه این قایق توانست تیم قزاقستان که با فاصله زیاد در بازیهای آسیایی، ایران را پشت سر گذاشته بود و با همین نگرش نیز پا به این مسابقات نهاده بود را از پیش رو بردارد و آخرین مدال ایران را بدست آورد.
در تیم جوانان مردان با مربی گری اینجانب و در کلاس تکنفره جوانان، امیر رهنما که برای اولین بار در یک مسابقه برون مرزی حضور پیدا کرده بود نتایج غیر یکسانی را از خود بجا گذاشت. با وجود نتیجه خوب روز اول این ورزشکار، عدم تجربه حضور در مسابقه رسمی و نیز عدم تمرین در پیست استاندارد، باعث شد ایشان به مقام هفتم بسنده کند. ناگفته نماند که رکورد این ورزشکار در روز اول (7.35.57) در مقایسه با دیگر شرکت کنندگان می توانست ایران را براحتی صاحب مدال کند. این نتیجه در مقایسه با نتایج قبلی تکنفره جوانان همچون قهرمانی آسیا در چین 2010 (7.38.87)، قهرمانی آسیا 2009 چین تایپه (8.13.59) و قهرمانی آسیا در هنگ کنگ 2008 نسبتا قابل قبول است.
در قایق 2نفره جوانان اما روند جالبی طی گردید. در این قایق، نتایج از روز اول تا روز فینال، هر روز بهتر شد تا نهایتا منجر به کسب مدال برنز گردید. در حالیکه امید کسب مدال در دو قایق دیگر جوانان بیشتر بود. تایم ثبت شده توسط حامد خدری و محمد حمزه نتاج در روز فینال (7.00.39) در مقایسه با سالهای قبل همچون قهرمانی آسیا 2010 چین (7.23.42) و قهرمانی جوانان آسیا 2008 هنگ کنگ پیشرفت قابل توجهی داشته است. ولی نسبت به مسابقات 2007 کره جنوبی که به کسب مدال نقره منجر گردید دارای افت بود. لازم به ذکر است که پاروزنان این قایق برای اولین بار در یک مسابقه رسمی و پیست استاندارد پارو می زدند.
قایق 4نفره جوانان با ترکیب محمدرضا قندیان، محمدرضا متحدیان، امید عابد و امیرحسن کاویانی در روز فینال مسابقات نتوانست انتظارات مربیان و مسوولان فدراسیون را برآورده کند. رکورد این قایق که در روز اول نشان از کسب مدال داشت، علیرغم بهتر شدن در مسابقه فینال (6.30.16) نتوانست تیم ایران را به مدال برساند و با کسری از زمان، مدال را از دست داد. عدم تجربه مسابقات رسمی و پاروزدن در پیست استاندارد در این قایق کاملا مشهود بود. البته در مسابقات جام جهانی 2007 چین تیم ایران موفق به ثبت رکورد 6.25.07 شده بود و پس از آن، ایران تنها در قسمت بزرگسالان در این ماده شرکت کرده که در جام جهانی 2009 لهستان رکورد 6.21.50 و در قهرمانی آسیا در 2009 چین تایپه رکورد7.15.77 را ثبت نموده است.
در تیم زنان با مربیگری جاوید سرابی و دستیاری بهناز مرادخانی، در قایق تکنفره سنگین وزن، سولماز عباسی نتوانست رکوردی بهتر از 8.12.79 و جایگاه ششمی آسیا را کسب نماید. البته این زمان نسبت به زمانهای بدست آمده در مسابقات قبلی همچون چین تایپه 2009 (8.21.99) و قهرمانی آسیا 2008 هنگ کنگ (8.32. 35) بهبود نشان می دهد.
در 2نفره سنگین وزن زنان با ترکیب رویا عباسی و فرحناز عشقی، مقام هفتم بدست آمد که با توجه به تغییراتی که در نوع تمرینات بدلیل عوض شدن مربی بوجود آمد، چندان دور از انتظار نبود. بهترین تایم بدست آمده توسط این قایق 7.49.74 بود که باعث شد ورزشکاران این قایق از راهیابی به فینال بازمانند.
در قایق 2نفره سبک وزن زنان که حمیرا برزگر و مریم سعیدی آنرا هدایت می کردند، بهترین رکورد ثبت شده 7.44.00 بود که این رکورد در روز اول مسابقات بدست آمد. کسب این نتیجه باعث شد ایران در نهایت در مقام ششم این رشته جای گیرد.
در قایق 2 نفره جوانان زنان که توسط مهسا جاور و هانیه خرسند هدایت می شد، رکورد 7.49.85 و جایگاه ششم کسب شد. این تایم در مقایسه با جایگاه ششمی و کسب زمان 7.42.81 در قهرمانی آسیا 2010 چین که البته با وزش مساعد باد همراه بود افت نشان می دهد.
آنچه می توان بطور مجموع از نتایج فوق نتیجه گیری نمود، بهبود روند عملکرد تیم های مردان است. البته عدم تجربه مسابقات رسمی و پاروزدن در پیست استاندارد در تیم جوانان مردان نیز فرصت کسب نتایج بهتر این تیم را گرفت. اما در تیم های زنان با توجه به مدال آوری قایق 4 نفره در بازیهای آسیایی، انتظار عملکرد بهتری می رفت که تغییرات برنامه های تمرین و مربی می تواند دلیل این عملکرد باشد. ناگفته نماند که نفرات قایق 2 نفره سنگین وزن زنان و یکی از پاروزنان قایق جوانان برای اولین بار در مسابقه رسمی و پیست استاندارد پارو می زدند. همچنین، نگاهی به نتایج از روز اول تا روز پایانی در اکثر رشته ها نشان می دهد که شرایط فیزیولوژیک ورزشکاران بتدریج بهبود یافته است.